Ege Haberleri

  8 kilometre yürüyüp okula gidiyorlar

  Fatih DALDAL, (DHA)
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayramiç Kuşçayır Köyü’nün Kavaklı mezrasında yaşayan 7 ve 10 yaşındaki Özer kardeşler, okula gitmek için büyük çile yaşıyor.

  ÇANAKKALE’nin Bayramiç ilçesi Kuşçayır Köyü’ne 8 kilometre mesafedeki Kavaklı mezrasında yaşayan Ramazan ve Semra Özer çiftinin Bayramiç Gazi İlköğretim Okulu’na giden çocukları 7 yaşındaki Serdar ve 10 yaşındaki Sema’nın yaşadıkları eğitim çilesi duyanları şaşkına çeviriyor. Kazdağları eteklerindeki mezradan başlayan çileli yolculuklarına patika yollarda devam eden iki kardeş, taşımalı eğitim sistemine dahil olabilmek için 4 kilometre yol kat ediyor. Asfalta yürüyerek ulaşan öğrencileri taşıyan minibüsün geçmesini bekleyen kardeşler, 16 kilometre de böyle yolculuk yaptıktan sonra okula ulaşıyor.
  İki kardeşin zorlu eğitim yolculuğu hafta içi her sabah saat 06.30’da başlıyor. Küçük yaşlarına rağmen dağın içinde patika yolu takip ederek korkusuzca yürüyen Serdar ve Sema kardeşler okuma azimleriyle herkese örnek olacak bir davranış sergiliyor. Okula gitmek için başka bir alternatiflerinin bulunmadığını anlatan ilköğretim 1. sınıf öğrencisi Serdar ve ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Sema Özer, “Öğrencileri taşıyan minibüsün geçtiği asfalt yola ulaşmak zorundayız. Başka türlü okula gitme şansımız yok” dedi. Mezradaki iki göz odalı evde Özer ailesinin 6 ferdi birden yaşıyor. Elektriğin olmadığı evde Serdar ve Sema Özer kardeşler derslerini tüp lambası ışığında yapmak zorunda kalıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı