Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

8. gün karnemiz

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 8. günde boks, yelken ve atletizm branşlarında sporcularımız mücadele etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

8. günde yarışan Türk sporcularımızın performansları şöyle;

FERHAT ÇEYREK FİNALDE

Excel Arena'da oynanan müsabakada ilk raundu 8-3 alan milli boksör, ikinci raundu da 5-2 alarak durumu 13-5 yaptı. Oyunun hakimiyetini elden bırakmayan Pehlivan, son raundu 7-1, maçı da 20-6 kazandı ve çeyrek finale yükselen taraf oldu.

23 yaşındaki milli sporcu, çeyrek finalde Rus David Ayrapetyan ile 8 Ağustos Çarşamba günü TSİ 23.00'de karşılaşacak.

YAKUP ŞENER VEDA ETTİ

Londra Olimpiyatları'nda, erkekler 64 kiloda ringe çıkan milli boksör Yakup Şeker, 2. turda Özbek Uktamjon Rahmonov'a 16-8 yenilerek elendi.

Excel Arena'da oynanan maçın ilk raundu 5-5'lik beraberlikle geçilirken, ikinci raundu 7-1 Özbek boksör kazandı. Üçüncü raundda da üstünlüğü bırakmayan Rahmonov, son raundu 4-2, maçı da 16-8 kazanarak çeyrek finale yükseldi.

POLAT KEMBOİ ARIKAN 9. BİTİRDİ

10 bin metrede Türkiye'yi Polat Kemboi Arıkan temsil etti. Uzun süre ana  gruptan kopmayan Polat Kemboi Arıkan, orta sıralarda yer aldı. 6 bin metre  koşulurken, 3. sıraya kadar yükselen Arıkan, daha sonra rakiplerinin ataklarına  karşılık veremeyince, bitime 6 tur kala 10. sıraya kadar geriledi.

Son 4 tura ana gruptan kopmadan 12. sırada giren Polat Kemboi Arıkan, son  400'de öndeki grubun ataklarına karşılık veremedi ve yarışı 9. sırada  tamamlayabildi. Arıkan, yarışta kendisinin en iyi derecesini koştu.Polat Kemboi Arıkan, son Avrupa Şampiyonası'nda 28.22.27 ile altın  madalya kazanmıştı.

3000 METREDE ELEMELERİ GEÇEMEDİK

Atletizm kadınlar  3000 metre engelli elemelerinde piste çıkan Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır ve Özlem  Kaya seçmeleri geçemedi.

Olimpiyat Stadı'nda yapılan ve toplam 44 sporcunun mücadele ettiği  elemelerde, milli atletlerden Binnaz Uslu ilk seride, Gülcan Mıngır ikinci  seride, Özlem Kaya da üçüncü seride piste çıktı.

BİNNAZ SONUNCU OLDU

Yarış başında orta sıralarda mücadele eden Binnaz Uslu, temposunu giderek  kaybetti ve son sıraya kadar gerileyerek gruptan koptu. 10:31.00 ile ilk seride  sonuncu olan milli atlet, finiş çizgisine gelişi sırasında seyirciler tarafından  alkışlarla desteklendi.

GÜLCAN 10. OLDU

Bu yıl Helsinki'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 9:32.96 koşarak  altın madalya kazanan Gülcan Mıngır, ikinci seriye iyi başladı ancak uzun süre  birlikte koştuğu ön gruptan kopunca mücadeleyi 9:47.35 ile tamamladı ve 15 atlet  arasında 10. oldu. Milli atlet bu sonuçla finallere kalma şansını yitirdi. İkinci seriyi Etiyopyalı Sofia Assefa, 9:25.42 ile birinci bitirdi.

ÖZLEM 13. BİTİRDİ

Tribünlerin tamamen dolduğu 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı'nda, son  seride piste çıkan Özlem Kaya, 10:03.52'lik derecesiyle 13. oldu ve elendi. Bu  seride ise Hiwot Ayalew, 9:24.01'lik zamanıyla ilk sırayı elde etti.

Milli atletlerden Binnaz Uslu, genel klasmanda 44, Gülcan Mıngır 28 ve  Özlem Kaya da 40. sırada yer aldı.

MUSTAFA ÇAKIR DA ELENDİ

Milli yelkenci Mustafa Çakır, Londra  Olimpiyatları'nda erkekler laser sınıfında 9. ve 10. yarışlardan sonra genel  klasmanda 39. sırada yer alarak yarışmadan elendi.

DENİZ-ATEŞ ÇINAR İKİLİSİ 22. SIRADA BİTİRDİ

Londra Olimpiyatları'nda milli yelkenciler  Deniz Çınar ve Ateş Çınar, erkekler 470 sınıfında beşinci ve altıncı yarışları  22. sırada bitirdi.

Weymouth ve Portland Yelken Akademisi parkurunda gerçekleştirilen  erkekler 470 yarışlarında, Türk sporcular Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi mücadele  etti. Beşinci ve altıncı yarışları 22. sırada bitiren ikili, bu yarışlar sonunda  genel klasmanda 121 puanla 22. sırada bulunuyor.

Bu disiplinde 7. ve 8. yarışlar 6 Ağustos Pazartesi günü yapılacak. Yelken yarışlarında puanlar, sporcunun yarışı bitirdiği sıraya göre  veriliyor ve 10 yarış sonunda toplamda en az puana sahip 10 yarışmacı, madalya  yarışına katılmaya hak kazanıyor.

ÇAĞLI DÖNERTAŞ 29. SIRADA BİTİRDİ VE ELENDİ

Milli yelkenci Nazlı Çağla Dönertaş, bayanlar  laser radial sınıfında 9. ve 10. yarışlar sonunda genel klasmanda 29. sırada yer  alarak yarışmadan elendi.

Weymouth and Portland parkurunda düzenlenen bayanlar laser radial sınıfı  yarışlarının beşinci gününde, milli yelkenci Dönertaş yarıştı.

41 sporcunun katıldığı mücadelede dokuzuncu yarışında siyah bayrak görüp  diskalifiye olan, onuncu yarışını ise 20. sırada tamamlayan Dönertaş, 10 yarış  sonunda genel klasmanda 274 puanla 29. sırada yer aldı ve 10 sporcunun mücadele  edeceği madalya yarışında yer almaya hak kazanamadı.

Bu sınıfta madalya yarışı, 6 Ağustos Pazartesi günü yapılacak.Yelken yarışlarında puanlar, sporcunun yarışı bitirdiği sıraya göre  veriliyor ve 10 yarış sonunda toplamda en az puana sahip 10 yarışmacı, madalya  yarışına katılmaya hak kazanıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz