8 bin bankazedeye 17 trilyon

Hürriyet Haber
13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.07.1999 - 00:01

Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu, yeni Bankalar Kanunu çerçevesinde dünden itibaren bankazedelere 1'er milyarlık ödemeleri başlattı. TYT Bank, Marmarabank ve İmpexbank'ta parası kalan 8 bin bankazedeye yaklaşık 17 trilyon lira ödenecek.

MERKEZ Bankası Mevduat Sigorta Fonu'nun, 1994 krizi sırasında batan üç bankanın müdilerine başlattığı ödemeler kapsamında 23 Temmuz'a kadar yaklaşık 17 trilyon ödemesi bekleniyor.

Merkez Bankası yetkilileri, banka şubeleri önünde kuyrukları önlemek için ödemeleri 10 güne yaydıklarını, bu süre içinde listede olup da parasını alamayanların iki ay sonra da gelse, kendilerine mutlaka ödeme yapılacağını belirttiler.

Yetkililer, bankazedelere 4389 sayılı kanunun geçici üçüncü maddesi gereği yapılmakta olan ödemelerin, üç bankanın, o tarihlerde mevduatları tasarruf sigortası kapsamında bulunan kişilere yönelik olduğuna dikkat çektiler.

Söz konusu bankaların kapatıldığı tarihlerde, mevduat hesabı dışında repo ve ticari mevduattan aktarma gibi başka isim altında kaydı bulunan mudilere ödeme yapılmasının söz konusu olmadığını hatırlatan yetkililer, konuyla ilgili Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı:

‘‘10 gün içinde, yaklaşık 8 bin kişiye ödeme yapılacak. Söz konusu bankalarda, kapandığı tarihte hesabı bulunan mudilere birer milyar liralık ödeme, kapatma tarihinde doların Merkez Bankası döviz alış kuru esas alınarak yapılacak. Buradan hareketle, mudi başına ödenecek rakam, bankanın kapanma tarihindeki kur farklılığı nedeniyle, 12.5 milyar lira ile 13.5 milyar lira arasında değişiyor. İlk kapatılan, 11 Nisan 1994'te TYT Bbank oldu. 20 Nisan'da da Marmara Bank kapatıldı. TYT Bank'ın kapatılmasından sonra Marmara Bank'ın tüyosunu alanlar, 20 Nisan'dan bir ya da iki gün önce hesaplarını bölme yoluna başvurmuşlar. Dahası, yurtdışına giden bazı paralar, bankanın kapatılmasından bir gün önce yurda getirilmiş. Bu tür hesapları da ödemiyoruz. Zaten bu konuda daha önce kesinleşmiş mahkeme kararları var.’’

İTİRAZLAR CEVAPLANACAK

Yetkililer, listeler hazırlanırken hatalar olabileceğini, adını bulamayanların, bankaların bulundukları illerde Merkez Bankası şubelerine başvurmaları halinde, en kısa sürede isimlerin listeye neden girmediğinin araştırılarak cevap verileceğini belirttiler.

Aradan 5.5 yıl geçtiğini, bu süre içinde kayıtların üç dört yer değiştirdiğini hatırlatan yetkililer, ‘‘aksaklık olabilir, hata varsa düzeltilir. Fakat bu demek değildir ki, tüm talepleri kabul ediyoruz’’ dediler.

Hayri ÇETİNKAYA

Merkez Bankası'nda bankazede kuyruğu

1994 KRİZİ sırasında kapatılan TYT Bank, İmpexbank ve Marmarabank'ın alacaklı mudilerine bulundukları illerdeki Merkez Bankası şubelerinden ödeme yapılmasına dün başlandı. 23 Temmuz'a kadar sürecek ödemeler, bankazedelerin isimlerinni başharflerine göre düzenlenen alfabetik takvime göre yapılıyor. Merkez Bankası şubeleri önünde ilk gün yığılma yaşanırken, mudilerin çoğu paralarını alamamaktan şikáyetçi oldu. Mudiler adına bir açıklama yapan Marmarabank Mudi temsilcisi Nazım Kıral, ‘‘Paraları vermek için Mevduat Sigorta Fonu tasarruf sahibinin geçmişini araştırıyor’’ dedi.

Bu arada Merkez Bankası şubelerindeki listelerde isimleri bulunmayan mudiler, hesaplarının söz konusu bankaların İstanbul'da bulunan şubelerinde bulunması halinde, İstanbul'daki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Hukuk Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacaklar. Hesabın, söz konusu bankaların İstanbul dışındaki illerdeki şubelerinde bulunması halinde ise mudiler, Ankara'da bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Bankalar Tasfiye Müdürlüğü'ne başvuracaklar. Emre ÖZPEYNİRCİEtiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı