ANKARA HABERLERİ

8.4 milyon TL’lik elektrik tasarrufu

Hürriyet Haber
11.05.2017 - 09:28Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi’nin, Sincan-Tatlar mevkisinde bulunan Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, kentin atık suyu arıtılarak Ankara Çayı’na boşaltılıyor.

Hürriyet Haber

İşlemler sırasında ortaya çıkan biyogazla ve arıtılarak Ankara Çayı’na aktarılan suyla da elektrik üretiliyor. Tesislerin enerji ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan uygulama sayesinde, yıllık ortalama 8.4 milyon TL değerinde elektrik tasarrufu sağlanıyor. Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, yağışsız günlerde ortalama 765 bin metreküp atık suyu arıtılıyor. Yağışlı günlerde de bu rakam ortalama 1 milyon 300 bin metreküpe kadar çıkıyor. Bu tesisin yanı sıra ilçelerde bulunan farklı kapasitelerdeki atık su arıtma tesislerinde de 110 bin metrekübün üzerinde su arıtılarak, sağlıklı şekilde yeniden doğaya dönüşümü sağlanıyor. Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, gerekli tüm analizler kendi laboratuarlarında yapılıyor. Tesisin su, gaz ve çamur üniteleri, tam otomasyon sistemiyle çalışıyor.

SAATTE 1 MEGAWATT

Atık sudan üretilen biyogazla, istasyonda kurulu 3 megavat gücündeki 3 jeneratörde enerji elde ediliyor. Mevcut jeneratörlerin yanı sıra arıtılmış suyun Ankara Çayı’na verildiği noktada, “Arşimet burgusu” olarak adlandırılan yeni hidroelektrik santraliyle de elektrik üretiliyor. Tesis çıkışındaki suyun potansiyel enerjisinden faydalanılarak, her biri 250 kilowatt gücünde 4 adet “Arşimet burgusu” ile saatte 1 megawatt elektrik enerjisi üretilebiliyor.

Etiketler: aski

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 8.4 milyon TL’lik elektrik tasarrufu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2017 tarihinde saat 09 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 8.4 milyon TL’lik elektrik tasarrufu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı