Gündem Haberleri

  79 yaşında kadın kimliğine kavuştu

  Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  09.10.2008 - 15:57 | Son Güncelleme:

  KONYA'nın Altınekin İlçesi'ne bağlı Dedeler Beldesi'nde oturan ve Nüfus Müdürlüğü'nde çalışan memurun ad ve cinsiyetini yanlış yazmasından dolayı, kayıtlarda ‘erkek' görünen 5 çocuk, 17 torun sahibi Saliha Gürsoy, 79 yıl sonra kadın olduğunu ispatlayıp kimliğine kavuştu.

  Dedeler Beldesi'nde 19 Mayıs 1929 tarihinde dünyaya gelen Saliha Gürsoy'un adı ve cinsiyeti dönemin yapraklı nüfus cüzdanına yanlış yazıldı. Nüfus Müdürlüğü'nde çalışan bir memur tarafından Saliha yerine ‘Salih’, cinsiyetine de ‘erkek’ yazıldı. Saliha Gürsoy ve ailesi bu durumu fark etmedi. Durum, 1949 yılında Saliha Gürsoy'un askere çağrılması ile ortaya çıktı. Askerlik Şubesine giden Saliha Gürsoy, kadın olduğu anlaşılınca askerlik işlemleri düzeltildi.

  Askerlik Şubesi'ndeki işlemlerini halleden Saliha Gürsoy, resmiyette ‘erkek' olarak göründüğü için resmi nikah yaptıramadı. 1950 yılında Mustafa Gökmen ile evlendiğini anlatan Saliha Gürsoy, “Beni askere çağırdıktan sonra, oradaki işlemlerimizi hallettik. Fakat, dava açıp kayıtların değiştirilmesi için başvurmadım. 1 yıl sonra da evlendim. Buralarda o dönemlerde hemen resmi nikah kıyılmazdı. Bir- iki yıl evlilik ardından şehre gidersen resmi nikah kıyılırdı. Bizde evlendikten yaklaşık 3 yıl sonra şehre giderek nikah kıymak istedik. Fakat resmiyette ‘erkek' olarak göründüğüm için nikah kıyılamıyacağını öğrendim. Eşim Mustafa ile köye geldik. Dünyaya getirdiğim çocuklarım eşimin resmi nikahlı eşi Kezban Gökmen'in adına kaydedildi. Şu an 5 çocuk ve 17 torun sahibi olmama rağmen rahmetli eşimle resmi nikah yaptıramadım ve onun soyadını taşıyamadım” dedi.

  Nüfus cüzdanında erkek olarak göründüğü için zaman zaman sıkıntılar yaşadığnı belirten Saliha nine,"

  Yakınlarımın ısrarı üzerine kadın olduğumu ve isminin ‘Salih’ değil, ‘Saliha’ olduğunu ispat etmek için 14 Şubat 2008 tarihinde Altınekin Asliye Hukuk Mahkemesi'de Altınekin Nüfus Müdürlüğü hakkında dava açtım. Mahkeme gereği 26 Mayıs tarihinde Konya Numune Hastanesi'nde Fizyolojik ve Anatomik muayenesi ardından kadın olduğuma dair rapor aldım. Bu raporu mahkemeye sundum. Mahkeme heyeti de, rapor doğrultusunda kadın olduğumu ve ismimin de ‘Saliha' olduğu yönünde karar verdi. 79 yıl sonra kadın kimliğine kavuştum” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı