Dünya Haberleri

DÜNYA

  79 kişiye mezar olan yangının sebebi belli oldu

  DHA / ajanslar
  23.06.2017 - 12:58 | Son Güncelleme: 23.06.2017 - 18:15

  Londra'da saatlerce söndürülemeyen ve 79 kişinin hayatını kaybettiği Freenfell Kulesi yangının sebebi resmi olarak açıklandı. Yangının arızalı buzdolabından kaynaklandığı ortaya çıktı.

  Londradaki Grenfell gökdelen yangınında 79 kişinin ölümüne neden olan yangının buzdolabından kaynakladığı açıklandı. Londra Emniyet Müdürlüğü, yangının Hotpoint marka buzdolabındaki patlamanın neden olduğunu açıkladı. Emniyet açıklamasında, yangının binanın dış cephesindeki plastik mantolamayla daha hızlı yayıldığı bu izolasyonun güvenlik testlerinden geçmediği belirtildi. Buzdolabının 24 katlı binanın 4üncü katındaki bir dairede olduğu tahmin ediliyor. Polis bu marka ve model buzdolabının daha önce böyle bir kazaya sebebiyet vermediğini de ekledi.

  Yapılan incelemelerde en az 11 çok katlı apartmanın daha ölüm tehlikesi riski taşıdığı ortaya çıktı. Onbinlerce insan hayati tehlike arz eden binalarda yaşıyor olabilir. The Independent’ın haberine göre dört farklı bölgede ki binaların dış cephe kaplamaları Greenfell’le benzerlikler gösteriyor. Belediye Meclisi tarafından verilen ve Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanlığı (DCLG) tarafından doğrulama bekleyen bilgiye göre Salford bölgesinde yenilenmiş olan 9 farklı apartmanda da aynı yanıcı kaplama malzemesi kullanıldı. Hükümet, toplam 600 binada kullanılan kaplama malzemesinin güvenli olup olmadığının test edilmeye muhtaç olduğunu doğruladı.

  FİRMANIN SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

  Hotpoint firmasının sözcüsü yangına neden olduğu bildirilen modeli kullananlara buzdolaplarını kontrol etme çağrısında bulunarak firma ile iletişime geçmeleri çağrısında bulundu. Sözcü, yetkililerle birlikte çalışma yürüttüklerini belirterek şu aşamada herhangi bir açıklama yapamayacaklarını ve mümkün olduğu kadar en iyi şekilde yetkilileri bilgilendirerek araştırma sürecinde de güncelleme yapacaklarını belirtti.

  Etiketler: LONDRA , ingiltere , Yangın
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı