Gündem Haberleri

GÜNDEM

  77 yıllık caminin kıblesi hatalı çıktı

  Erhan GÖĞEM/ KIRIKKALE, (DHA)
  21.12.2009 - 12:36 | Son Güncelleme:

  KIRIKKALE'de 1932 yılında ibadete açılan Azaboğlu Camii kıblesinin 45 derece batıya kaydığı anlaşıldı.

  Kırıkkale Müftülüğü ile Belediye İmar Müdürlüğü'nün kısa süre önce yaptırdığı tespitte camide kayma tespit edildi. Hatanın ölçümle ortaya çıkması huzursuzluğa neden oldu. Emekli öğretmen Şadi Yaman, “Bunu duyunca şaşırdık. Çünkü insanlar ibadetlerinde çok hassastır. Yıllardır biz ibadetlerimizi yanlış yöne doğru yapmışız. Cenazelerimizi buna göre defnettik” diye konuştu.

  Konunun Müftülüğe bildirildiğini belirten Yaman, huzursuzluğun ortadan kaldırılması için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Yaman, şöyle dedi:
  “İddialar doğruysa, yıllar önce yapılan ve ibadete açılan camiinin yıkılacak hali yok. En azından halıların yönü değiştirilerek kıblenin düzeltilmesi sağlanabilir. Eğer böyle bir durum yoksa, cemaati rahatlatıcı açıklama yapılsın. Çarşı Camii'nde de hata olduğu söylentileri var. Umarız aynı durum yeni yapılacak Nur Camii inşaatında yaşanmaz.”
  Müftü Osman Şarklı, camide kaymanın olduğunu belirtirken, cami içinde düzenlemeye gidileceğini söyledi. Müftü Şarklı, “Bu camide bugüne kadar yapılan ibadetler için kimsenin şüpheye düşmemesi gerekir” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı