750 milyon dolarlık tahvil satacak halka ’temettü garantisi’ verecek

Hürriyet Haber
21 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 21:11

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni yapıp işletmek üzere kurulduktan sonra bu alanda marka haline gelen TAV Yatırım Holding, 750 milyon dolarlık tahvil ihraç etmek üzere harekete geçti. TAV Holding, eylül ayında da İMKB ve Londra Borsası’nda hisselerinin yüzde 20-30’unu ’temettü garantili’ olarak halka açmayı planlıyor.

1998 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Temrinali’nin yapım-işletmesiyle ve Tepe-Akfen-Vie ortaklığıyla doğan TAV, bu yıl öncelikle tahvil çıkarıp, 750 milyon dolar toplamayı, ardından eylül ayında "temettü garantisi" vererek halka açılmayı planlıyor. TAV CEO’su Sani Şener, "Avrupa’daki havalimanı işleten şirketler arasında operasyonel kárlılıkta ilk sırada yer alıyoruz. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) ve Londra Borsası’na aynı anda kote olmayı planlıyoruz" dedi.

750 MİLYON DOLARLIK TAHVİL: TAV Yatırım Holding CEO’su Sani Şener ile CFO’su (Finans ve Mali İşler Direktörü) Murat Dedeoğlu, öncelikle 750 milyon dolarlık tahvil ihracı yapmak üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi. Murat Dedeoğlu, tahvil ihracıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Tahvil ihracıyla halka açılma öncesinde mali yapımızı daha da güçlendirmeyi, mevcut borç faiz yükünü azaltmayı ve borç vadesini uzatmayı planlıyoruz. Şu anki borçlarımızın ortalama vadesi 7 yıl. Bu vadeyi 9-10 yıla yaymayı düşünüyoruz. Piyasadan aldığımız sinyaller, bunu rahatlıkla yapabileceğimizi gösteriyor. Tahvil satışımızda ABD’de Bearn Stearns, Almanya’da HVB ve dünya genelinde de HSBC görev alacak."

BELKİ 2 MİLYAR DOLAR: Sani Şener, TAV Yatırım Holding’in değerinin 1.5 milyar dolar dolayında olduğu yolundaki hesaplamalar için şunları söyledi: "TAV Holding, tam bir havaalanı portföy şirketi. İstanbul, İzmir, Tiflis ve Ankara havaalanlarının işletmesi bizde. Kahire Havaalanı’ndaki çalışmalarımız da hızla sürüyor. Mısır’dan dolayı Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya rahatlıkla uzanırız. Tiflis’ten de Türki cumhuriyetlere doğru yöneliriz. TAV’ın önü gayet açık. Bu yüzden halka açılmamızın gerçekleşeceği eylül ayına doğru ve halka açılmada nasıl bir fiyat oluşacak tam bilemiyoruz. Belki de TAV’ın toplam piyasa değeri 2 milyar dolar olacak."

TEMETTÜ GARANTİSİ: Sani Şener, TAV Yatırım Holding’in yüzde 20’sini veya 30’unu halka açmayı planladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Zaten Londra Borsası yüzde 25 halka açılma gerekliliğine işaret ediyor. Halka açacağımız hisselerin yüzde 30’unun yerli yatırımcılara, yüzde 70’inin de yabancı yatırımcılara gidebileceğini öngörüyoruz. Halka açılma öncesinde şirketimizin ana sözleşmesinde yapacağımız bir değişiklikle her yıl ’temettü ödeyeceğimiz’ garantisi vereceğiz. Böylelikle TAV hissesi alanlar, ’temettü garantisi’ olan bir şirketin ortağı olacaklar. Halka açılma çalışmalarımızda HSBC, CSFB (Credit Suisse First Boston) ve Garanti Yatırım, eş koordinatör. Ayrıca bu süreçte Dundas&Ünlü de bize danışmanlık yapacak."

36 milyon Euro’ya tomografi geliyor

TAV Yatırım Holding CEO’su Sani Şener, İstanbul Atatürk Havalimanı ihalesi sonrasında sözleşmeye 70 milyon Euro’luk yatırım koyduklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Ancak, biz bu rakamın üzerine çıkıyoruz. Yapacağımız yatırım 80-90 milyon Euro’yu bulacak. Önümüzdeki günlerde 36 milyon Euro’ya EDS (Explosive Detective System) kuracağız. Bu sistem tomografi cihazı gibidir. Hem dış, hem iç hatlarda bavullar check-in’den sonra otomatik olarak tomografi cihazından geçerek aranmış olacak. Ayrıca aramayı bile gerektirmeyecek."

Ankara ve İzmir bu yıl açılıyor, ciro 600 milyon doları aşıyor

TAV’ın CEO’su Sani Şener, bu yıl ekim ayında açılacak Ankara Esenboğa Havaalanı’nın Avrupa’nın en güzel terminallerinden biri haline geleceğini söyledi. Şener, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nın de ek yatırımlarının bu yıl tamamlanacağını bildirdi. Şener, TAV’ın kombine cirosunun da 600 milyon doların üzerinde olduğunu vurguladı.

Dünyanın her yerinde havaalanı işletmek için boy ölçüşürüz

TAV’ın CEO’su Sani Şener, dünyada 1000 uluslararası havaalanının çok azının özel şirketler tarafından işletildiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Yakın dönemde Hindistan Kalküta, Suudi Arabistan Cidde, Katar’da Doha ve Sudan’da Hartum havaalanları için açılacak ihalelere girmeyi düşünüyoruz. Bilgimiz, deneyimimiz ve insan kaynağımız dünyanın her yerinde herkesle boy ölçüşmeye yeter."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı