Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

75. Yıl Turnuvası Şura ve aşk

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Mevsimin son büyük performans turnuvası, Başkent'te oynandı. Daha önceki yıllarda, ‘‘Cumhurbaşkanlığı Kupası’’ adını taşıyan turnuvanın bu defa ismi ‘‘Cumhuriyet Kupası’’na çevrilmişti. Sürprizi bulunmayan bir turnuva izledik. Kısa bir süre önce Türkiye Büyükler Tenis Şampiyonası'nın finalini TED'den Barış Ergun ile Erhan Oral oynamıştı. O finalin sahibi Barış'tı.

Finali yine aynı tenisçiler oynadı ve bu defa birinciliği Erhan aldı. Bu iki büyük turnuvanın en büyük eleştiri noktası hiç kuşkusuz bazı büyük tenis kulüplerimizin tek oyuncu bile yollamayarak katılmayışları oldu (Bu konuyu diğer yazımda daha geniş çaplı ele alacağım).

<ı>BİLİNEN SORUNLAR

TTF tarafından düzenlenen Tenis Şurası Ankara'da toplandı. İki gün sürmesi beklenen toplantı, katılımcı sayısının azlığı nedeniyle bir güne indirildi. Değişik bir konuya rastlanmayan şurada kulüp başkanlarını eleştiren kişisel görüşlerden, yaş grupları turnuvalarındaki aksaklıklara uzanan tenisin yıllardır bilinen sorunları bir kere daha ortaya kondu. Bu arada üzerinde durulabilecek husus, TÜTEGEV ile Federasyonun milli takımların yetiştirilmesi ve hazırlanması konusundaki görüş ayrılığı oldu. TÜTEGEV milli takımlar konusunda daha etkili bir rol oynamak istediğini belirtti.

<ı>KALİTENİN YÜKSELTİLMESİ

Avrupa Şampiyon Kulüpler (AŞK) Tenis Kupası için Lüksemburg'da bulunduğum süre içinde, Avrupa Tenis Federasyonu mensuplarıyla birçok konuyu konuşmak fırsatını bulduk. ETA (Avrupa Tenis Federasyonu) Avrupa Şampiyon Kulüpler Turnuvası'nın (erkeklerde ve bayanlarda) bugünkü halinden hiç memnun değil. Kulüplerin ilgisizliği yüzünden kupanın silik kaldığı görüşündeler. Ancak bunun için kulüpleri suçlamadan önce hatayı kendilerinde arıyorlar ve ne yapabileceklerini düşünüyorlar.

Tabii bu durumda iş gelip paraya dayanıyor. Kulüpleri teşvik etmek için hayli yüksek rakamlara ulaşarak para ödentileri gündemde. Kupanın kulüplere yüklediği büyük mali külfet ortadan kalkarsa katılımın çok daha fazla olacağına, takımların kalitesinin de yükseleceğine inanıyorlar.Bunları da Beğenebilirsiniz