Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  74’ünde hukuk fakültesinden mezun oldu

  AA
  08.06.2017 - 15:50 | Son Güncelleme: 08.06.2017 - 15:51

  Antalya'da yaşayan 74 yaşındaki İnci Arıkan, 37 yıl önce yarıda bıraktığı hukuk fakültesine 7 yıl önce döndü, kısa süre önce de diplomasını alarak avukatlık cübbesini giydi.

  İnci Arıkan, 1966 yılında öğretmenlik okulundan mezun olarak meslek hayatına başladı. Öğretmenlik hayatını sürdürürken 1979 yılında Ankara'da hukuk fakültesinde okumaya başlayan Arıkan, fakültenin ikinci sınıfındayken, Almanya'da yaşamaya karar vererek okulu bıraktı. Öğretmenlik hayatını 27 yıl süreyle Almanya'da devam ettiren Arıkan, ardından emekli olarak Türkiye'ye döndü.     

  Alanya'da yaşamaya başlayan Arıkan, yıllar sonra af çıkınca hayalini gerçekleştirmek için 67 yaşında hukuk fakültesine döndü. Ankara'dan Antalya'ya yatay geçiş yaparak Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenimini sürdüren Arıkan, sağlık sorunları nedeniyle fakülteyi 7 yılda bitirerek mezun olmayı başardı. Avukatlık cübbesi giyen Arıkan, yıllar sonra hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.     

  Arıkan, emekli olduktan sonra zaman geçirecek bir şey bulamadığını ‘Acaba yapabilir miyim?’ düşüncesiyle okuluna döndüğünü belirtti.     

  Yakınlarının kendisine büyük destek verdiğini vurgulayan Arıkan, duygularını şu sözlerle dile getirdi:
  "Bazıları destek verirken bazıları da 'Aman boş ver. Ne yapacaksın' dediler. Okula başladım ancak okuduğumu çabuk unutuyordum. Büyük büyük kitapları sürekli tekrar ederek okudum. Kitapların ağırlığı nedeniyle bileklerim rahatsızlandı. Sınavlarda heyecanlanıyordum. Bazen kendime 'Bu kadar gencin içinde ne işin var' diyordum. Gençler de 'Okulu bitirip ne yapacaksın İnci Teyze' diyorlardı ama benim bir amacım vardı. Hayalim avukat tutamayan maddi durumu yetersiz kişilere yardımcı olmak. Onlara bedava hizmet vereceğim. Kendi dosyam gibi davalarıyla candan ilgileneceğim."     

  74’ünde hukuk fakültesinden mezun oldu

  "Öğrenci olduğuma inanmıyorlardı"    

  Öğrencilerin kendisine ‘teyze’ ya da ‘anne’ diye seslendiğini belirten Arıkan, evlenmediğini ve annelik duygusunu yaşamadığını ancak hiç tanımadığı gençlerin bile kendisine ‘anne’ diyerek sarılmasının mutluluk verici olduğunu belirtti.

  "Fakültedeki herkesin teyzesi, annesi oldum" diyen Arıkan, bütün sorunlarıyla ilgilendiği okul arkadaşlarının da kendisine büyük destek verdiğini söyledi.     

  Arıkan, üniversite hayatı boyunca üzüldüğü tek şey olan, otobüs şoförlerinin kendisine yönelik davranışlarını anlatırken, "Üniversiteye giden otobüslere biniyordum. Bana 'Nereye gidiyorsun' diye soruyorlardı. Ben de 'Kampüse' diyordum. Öğrenci olduğuma inanmıyorlardı. Öğrenci kartımı gösteriyordum. 'Ne işin var, ne yapacaksın bu yaşta okuyup' diyorlardı" dedi.     

  Kız kardeşi Türkan Arıkan'ı 1961 yılında trafik kazasında kaybeden Arıkan, "Kız kardeşime çarpan kişi bir gün bile cezaevinde yatmadı. O gün avukat olmayı kafaya koymuştum. Bütün mağdurlara yardım etmek istiyorum" diye konuştu.

  74’ünde hukuk fakültesinden mezun oldu

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı