KASTAMONU HABERLERİ

730 Yıllık Tarihi Ahşap Cami Restore Edildi

IHA
27.10.2015 - 15:23Son Güncelleme :

730 YILLIK TARİHİ CAMİ RESTORE YAPILARAK KISA BİR SÜRE SONRA YENİDEN HİZMETE AÇILDI.

IHA

Kastamonu Hanönü ilçesinin Yukarı Küreçayı köyünde bulunan 730 yıllık tarihi tamamen ahşap cami restore edilerek yeniden hizmete açıldı.
Küreçayı köyü Muhtarı Yaşar Asar yaptığı açıklamada, caminin yakın zamanda Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne devredildiğini belirterek, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restoresinin tamamlandığını ve kendilerine teslim edildiğini söyledi. Muhtar Asar, "Köyümüzde bulunan ve 1285 yılında yapıldığı bilinen caminin hiç çivi kullanılmadan tamamen ahşaptan yapılmasının ilgi çekici olduğunu ve en iyi kaliteli çam ağaçlarıyla donatıldığı belli, mis gibi çam kokuyor. Köyümüzdeki tarihi caminin minaresinde 50 merdiven bulunuyor, kapısında da eski yazıyla yapılış tarihi olarak 1285 yazıyor, ancak, bunun hicri mi yoksa miladi mi olduğunun kesin olarak bilinmiyor" dedi.
Caminin restoresinin tamamlandığını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kendilerine teslim edildiğini söyleyen Asar, "Çevre düzeni de yapılan camimiz hizmete girmiştir. Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Cemaatimiz her vakit namazlarını bu camide kılmaya başlamıştır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden 730 Yıllık Tarihi Ahşap Cami Restore Edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 15 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 730 Yıllık Tarihi Ahşap Cami Restore Edildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı