Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

73 yıl önce

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Bülent OVACIK

Yazar Ahmet Rasim, 16 Mayıs 1927'de yayınlanan 'Kediler ve Köpekler' başlıklı yazısında İstanbul'daki manzarayı anlatmış. 73 yılda neler değişmiş, neler değişmemiş, Ahmet Rasim'in yazısını okuduktan sonra siz karar verin.

‘‘Hiç merak etmesinler, ben kendilerini öyle gözleri dönerek, saatlerce çeneleri atarak, kol, bacak silkeleye silkeleye, kuyruk dikerek öldürmeyeceğim. Adi bir sandık içine koyacağım, içinden havagazı geçireceğim, bir an sonra gözlerini açıp bakacaklar ki ölmüşler!.. diyormuş.

Operatör Cemil Paşa'nın Belediye Başkanı Olduğu tarihten beri, bu hayvanların uğradıkları belaların sonu gelmeyecek mi? Kıskaca gel, arabaya tıkıl, mavnaya bin, Hayırsızada'ya çık, şimdi de sandığa gir.

Bu nasıl koruma?.. Tıpkı Avrupalıların, Asya, Avrupa'daki yerli insanlar topluluklarına yutturdukları korumaya benziyor.

İstanbul'da bir zamanlar bu hayvanlar hakkında cömertlik ve acımaya örnek olarak insancıl koruma örgütleri vardı. Köpekler için kent içinde yuvalar, yurtlar yapmışlardı. Semt veya sokak ahalisi yer yer suluklar yaparlar, ekmek artıklarını belli köşelere koyarlar, uyuz olanlarını katranlı paçavralara sararlar, lohusalara yatak sererler, kulübemsi klinikler meydana getirirler, hatta yağmurdan, güneşten korunmaları tente kurarlar, toromanlarını güzelce beslesin diye yedi döşeğine kadar tiridini, kemiğini verirler, kendileri de çocuklarını sık sık ziyaretine gönderirler, sünnet ettirir gibi küçükten kulaklarını, kuyruklarını kestirirler, türlü türlü adlar koyarak 'Kumbaroz' olurlar, kendi sokaklarındakine başka sokağınkiler saldıracak olursa yardıma giderler, onlara 'Kıs, kıs!..' diye cesaret verip hırslandırırlar, can çekişme halinde olanları bir kenara çekerler, bunlardan birini yanlışlıkla ayda yılda bir çiğneyen arabacıları döverler, sert sert havlamalarından, bezgin ve bıkkın ulumalarından, burun itmelerinden, kuyruk kısmalarından, sürünüp ayak, pantalon paçası öpmelerinden, kalkınıp kucaklamalarından, kıç atıp karşılamalarından, öne düşüp yol göstermelerinden, arda yürüyüp sürtünmelerinden, kesik kesik havlamalarından türlü türlü anlamlar sezinler, gerçi ev içine almazlar idiyseler de dışarıda her bakımdan çok içten davranırlar, yalnız kuduranları öldürürlerdi.

Kedilere gelince, bunların eriştikleri yücelik ve bağışın derecesini anlatmak olanaksızdı. Ciğer, yemek sularına batmış lokmalar, kıyma tahtası artıkları ile büyükleri; süt paparalarıyla, hatta emzikle küçükleri beslenir, lohusalık yatakları yapılır, yavruların kulakları kuyrukları mavi boncuklar, türlü türlü kumaş fiyonglarla süslenir, elden ele gezdirilir, kucaktan kucağa, yataktan yatağa alınır, yedisinde şerbet yapılır dağıtılır, Tekir, Sarman, Pamuk, Sincap, Ceylan, Perestu, Arslan... gibi adlarla çağırılır, düşünmeye değer ki, her ikisinin de leşleri fukara ölüleri gibi belediyelerin çöp arabalarıyla kaldırılırdı.

Hürriyet Medya Towers - Pet Corner

Güneşli-34544 İSTANBUL

Faks: 0212 677 03 40

e-mail: bovacik@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz