Ege Haberleri

EGE

  73’lük bando gençleşecek

  Emine EVREN / ALTINOVA, (DHA)
  02.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.08.2009 - 22:55

  Körfez bölgesindeki festivallerin değişmez konuğu, Ayvalık’ta çoğunluğu asker emeklilerinden oluşan belediye bandosu, kurslar açıp gençleri yetiştirecek, yeni üyeler seçecek.

  AYVALIK’ta 1936’da dönemin Belediye Başkanı Hasan Basri Akın’ın 19 kişiyle kurduğu bando, önce sadece ilçedeki etkinliklere katıldı. İlerleyen yıllarda adı çevre ilçe ve beldelerden de duyulmaya başlayan bando, Balıkesir dışından da üye aldı. Bando, Ayvalık, Altınova, Küçüköy ve Körfez ilçelerinde, tüm bayram, festival ve etkinliklerin değişmez ismi oldu.

  Trampet ve bateri çalan 72 yaşındaki şef Ergün Tekincan, Ayvalık’ta 1951’de Demokrat Parti Bandosu da kurulduğunu belirterek, "O zamanlar bandoda görev yapanların tamamı Ayvalık’tan seçilmişti. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra DP bandosu dağıldı. Belediye bandosu tek kaldı" dedi.

  Bugün bandoda görev alan tek Ayvalıklı’nın kendisi olduğunu kaydeden Tekincan, 13 üyeden dokuzunun da asker emeklisi olduğunu söyledi. Tekincan, "Emekli bando astsubayları Yılmaz Surgu ve Nevzat Arıkan trompet, İshak Binici si bemol klarnet, Erdal Dikmen zil, Yaşar Armağan davul, İhsan Hamurişçi trombon, Ferudun Erdoğan trombon, Burhan Deniz tenor saksafon, Tayfun Gökdeniz tenor saksafon çalıyor. Asker olmayan üyeler de alto saksafonda müzisyen Can Gökdeniz, trompette İzmir büyükşehir emekli bandocularından M. Adil Yayger, trombonda müzisyen Metin Kerpiççiler" dedi.

  Kolbastı ve Düm Tek Tek

  Bandonun repartuvarında 25 marş ve 100 kadar güncel eser bulunduğunu ifade eden Tekincan, "Son günlerin hit parçaları Kolbastı ve Düm Tek Tek de çalıyoruz artık. Geçen günlerde ilçede kutlanan Midilli günleri kapsamında bu iki şarkıyı çaldık. Aralarında Midilli Valisi Pavlos Vogiatzis’in de bulunduğu Yunan konuklar çok beğendiler. Tekrar çaldık" dedi.

  Bandoda çalanların yaş ortalamasının 60’ı bulduğunu belirten Tekincan, Ayvalık’ta kurslar açıp gençleri yetiştireceklerini ifade ederek, yeni üyeleri özellikle belediye çalışanlarından seçmeye gayret edeceğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı