Gündem Haberleri

GÜNDEM

  700 yıllık tarihi camide tadilat komedisi

  DHA
  03 Eylül 2012 - 12:57Son Güncelleme : 03 Eylül 2012 - 12:58

  Muğla’nın Datça İlçesi’ne bağlı Hızırşah Köyü’ndeki 700 yıllık tarihi camide iki gün önce başlatılan tadilat çalışmaları komediye dönüştü. Canan Koçak tarafından, ölen babasının hayrına yaptırıldığı belirtilen tadilat çalışmaları, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi yöneticilerinin camide yaptıkları basın açıklaması üzerine ortaya çıktı.

  Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmadan yapılan çalışmalar, İlçe Kaymakamı Hamdi Üncü tarafından durduruldu. İncelemede, caminin zemininde bulunan tahtaların sökülerek yerine seramik döşendiği, caminin arka tarafında ise ne amaçla yapıldığı belli olmayan derin bir çukur açıldığı belirlendi.

  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şube Başkanı Murat Yıldırım, vakıf üyeleri ile Hızırşah Köyü’ndeki tarihi cami önünde yaptığı açıklamada, 700 yıllık yapının tarihi dokusuna zarar verildiğini öne sürdü. Tarihi külliyenin iki yıl öncesine kadar bırakın ibadethane olmayı, virane olduğunu hatırlatan Yıldırım şöyle dedi:

  "Alevi cemaati tarafından buranın temizlenerek düzenlemesinden sonra cem töreni yapılması ve kurban lokması dağıtması bazı kesimleri rahatsız etti. Yıllardır kaderine terk edilen külliyeye gönüllü imam atanıp, Cuma namazları kılınmaya başlandı. Alevilerin ibadetini engellemek için toplu taşıma ile Cuma günleri namaz kılınması son derece düşündürücüdür."

  700 YILLIK CAMİ İŞTE BU HALDE / FOTO GALERİ

  ASLINA UYGUN RESTORE EDİLSİN

  Bölgenin birinci derece SİT alanı olduğunu ifade eden Yıldırım, "Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmadan hiçbir onarım yapılmaması gerekirken, külliyenin bahçesine tuvalet yapılmış ayrıca külliyenin içerisinde tarihi dokuya zarar verecek şekilde tadilat yapılmaya başlanmıştır" diye konuştu. Yıldırım, en az 700 yıllık tarihi eserin aslına uygun olarak uzmanları tarafından yasal şekilde restore edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  ÖLEN BABASI İÇİN YAPMIŞ

  Tadilat çalışmalarını kendisinin yaptırdığını belirten inşaat ustası Canan Koçak, DHA’nın sorularını yanıtladı. Caminin zeminindeki tahtaların çürüdüğünü ve içerde ağır bir koku oluştuğu belirten Koçak, "Hiçbir maddi karşılık beklemiyorum. Ölen babamın hayır duası için zemini onarıp, içeriye klima koyduk" dedi. Koçak, tarihi yapının arka tarafındaki çukuru ise kendilerinin kazmadığını iddia etti.

  UZMAN HEYET BEKLENİYOR

  Tarihi yapıda izinsiz tadilat çalışmalarının yapıldığını DHA muhabirinden öğrenen İlçe Kaymakamı Hamdi Üncü, camiye gidip incelemelerde bulunduktan sonra bir açıklama yaptı. Çalışmalarla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi ve şikayetin ulaşmadığını belirten Kaymakam Üncü şunlarısöyledi:

  "Camide tadilat yapıldığını öğrenince olay yerine giderek incelemelerde bulundum. Zemin tahtalarının sökülerek yerine seramik döşendiği, caminin girişindeki granitlerin kaldırılarak yağmur suyu oluğu döşendiği tespit edildi. Tadilat izinsiz olduğu için durduruldu. Çalışma yapan dört kişi hakkında tutanak tutuldu ve olay Cumhuriyet Savcılığı’na bildirildi. Ayrıca bir yazı ile Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne durumu ilettik. Bir uzman heyetin gelerek inceleme yapmasını istedik. Zaten burada tadilat projesi var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bir proje hazırlandı. Önümüzdeki günlerde restore çalışmaları başlatılacak."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı