"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

70 yaşımdaki kocam çocuk istemiyor

Merhaba Güzin Abla, ben 37 yaşında ikinci evliliğini yapmış genç bir kadınım. İkinci eşim 70 yaşında ve isteyerek evlendiğim biri.

Kimse bana maddiyat için evlendi, diyemez. Çünkü eşim varlıklı biri değil ama yüreği sevgi dolu, karakter sahibi biri. Ancak ona hamile kalmış olabileceğimi söylediğimde, “Hemen aldırırız, bu yaştan sonra çocuk kaldıramam” dedi.
Oysa onun yetişkin iki çocuğu var; benimse hiç çocuğum olmadı. Bu sözleri nasıl içimi yaktı anlatamam. şimdi ya hamileysem, diye korkuyorum. Kendi ellerimle nasıl kıyarım ona?
Yok, eğer hamile değilsem, o zaman da bu sözlerden sonra, anlaşılan ben analık hakkımı hiç yaşayamayacağım. Bu yüzden kahroldum. Çocuk için de eşimi terk edemem. Bunları sana ağlayarak yazıyorum. Eğer hamileysem belki de bu benim son şansımdır. Nasıl kıyarım ben ona, nasıl abla nasıl!
Rumuz: Nazenin bebek

Erkek bencilliğinin somut bir örneğini sergiliyor sevgili eşin... Evet, 70 yaş belki çocuk sahibi olmak için biraz geç. O çocuğun büyüdüğünü görme imkanı bulamayabileceğini düşünüyordur belki. Ancak bu beyefendi, nasıl kendinden 33 yaş küçük bir genç kadınla evlenme cesaretini gösterebilmişse, eşinin çocuk sahibi olma arzusunu da aynı cesaretle kabul etmeli.
Kendisi babalık duygusunu tatmış, evlat sahibi olmuş, ama senin en doğal hakkını, annelik hakkını elinden almamalı, sana bu kadar katı tepki göstermemeliydi.
şimdi bana kızacaksın belki güzel kızım, ama evlenmeden önce bunları konuşup, tartışmamış mıydınız? Kendinden bu kadar büyük biriyle evlenirken, böyle bir sorunla karşılaşabileceğin hiç aklına gelmedi mi?

Kayınvalidemin oyunları evliliğimi bitirdi

Güzin Abla, 27 yaşında bir kadınım. Geçen yılın mayıs ayında evlendim, maalesef kayınvalidemin oyunlarıyla evliliğimi üç ay koruyabildim. Eşimi o kadar doldurdu ki bana karşı, sonunda şiddet de gördüm ve evliliğimi bitirme kararı aldım.
şimdi davam sürüyor, boşanmak üzereyim. Maddi olarak iyi durumda değilim ama onların yanında kalsaydım onurumu kaybedecektim. ış arıyorum, boşanmak üzere olan bir kadına, iş vermiyorlar.
Ne yaptım da bunlar başıma geldi, diye düşünüyorum. Bugüne kadar hiç kimseye zarar vermedim ama çok zarar gördüm. ısteğim sadece mutlu sıcacık bir yuva idi, onu da şiddet uygulayıp, elimden aldılar.
Lütfen önayak ol da, boşanan hanımlara devlet bir iş kapısı açsın. Rumuz: Mataş

Ah şu kayınvalideler değil mi, canım kızım? Nedense erkek evlatlarını bir yabancı kadına vermek onlara ne kadar da zor gelir!
İki arada kalan o erkeğe acımaktan başka çare yok. Yok ama, burada senin eşin belli ki hâlâ büyümemiş, annesinin direktifi altında yaşamaktan vazgeçememiş. Onun kışkırtmaları ve baskısıyla üç aylık eşine şiddet uygulayan bir adam, zayıf karakterli, ezik, kısacası acınacak biridir bence.
Boşanmak eminim çok hayırlı olacaktır senin için. İş bulamamana gelince, bu sadece boşanan kadınlar için değil, genel olarak Türkiye toplumu için oldukça ciddi bir sorun.
Ama şiddet gören kadınlar için kadın sığınma evi düşünüldüğü gibi, dediğin gibi, kadınlara iş imkanı da yaratmayı da düşünmeleri çok yerinde olurdu.
X