Gündem Haberleri

  70 milyon euroluk dava

  Lütfü KARAKAŞ- Nurdan BAYRAK/EDİRNE, (DHA)
  02.02.2006 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Kapıkule'deki free-shop kaçakçılığının faturasının 70 milyon euro olduğu belirlendi.

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Kapıkule Gümrük Kapısı’nda bulunan gümrüksüz satış mağazalarına yönelik operasyonda başlatılan adli soruşturmada sanıklar hakkında 2-6 yıl hapis istemi ile dava açıldı. Kapıkule’deki mağazalardan gümrük müfettişlerinin yaptığı incelemede, yaklaşık 70 milyon euroluk kaçak içki ve sigaranın sanal satışlarla yurda sokulduğu belirlendi.

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Kapıkule’de bulunan Vivaldi, Monet, Flama ve Global free-shop sahip, yönetici ve satış elemanlarının içki ve sigara kaçakçılığı yaptığı iddiaları üzerine başlatılan operasyonda sona gelindi. Kapıkule’de ve İstanbul’da eş zamanlı olarak Aralık ayının başında yapılan operasyon sonrası 35 kişi tutuklandı.

  İLK İDDİANAME HAZIRLANDI

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı 4929 sayılı Kaçakçıkla Mücadele Kanunu kapsamında adli soruşturmasını tamamlayarak iddianamesini hazırladı. İlk olarak Vivaldi ve Monet mağazalarının sahibi Murat Eraslan’ın da aralarında bulunduğu 22’si tutuklu toplam 29 sanık hakkındaki iddianamede sanıklar hakkında 2-6 yıl hapis istemi ile Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

  BULGAR YOLCULAR KULLANDI

  Organize Kaçakçılık suçundan hazırlanan iddianamede sanıkların gümrük sahasından özellikle Bulgar yolcuları kullanarak içki ve sigara kaçakçılığı yaptığı ileri sürülüyor. Yolcuların 3 karton sigara, 4 litre içki yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyetinin kaçakçılık amacıyla kullanıldığı belirtilen iddianamede, Bulgar uyruklu bir grup yolcunun bu işi para karşılığı profesyonel olarak yaptığı belirtildi.

  TAŞIYICI YOLCULARA YASAK GETİRİLDİ

  İçki ve sigaraların mağazalarda poşetler içinde hazır olarak bekletildiği ve gelen yolcuların bunu alarak sadece taşıma görevi yaptığını, bunun karşılığında para aldıklarının da belirtildi. Bu amaçla Türkiye’ye gelen yolcuların ülkeye girişine yasak getirildi.

  SATIŞIN YÜZDE 70’İ KAÇAK

  Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile yapılan operasyon sonrası Gümrük müfettişlerinin free-shoplara yönelik incelemeside tamamlandı. Gümrük müfettişlerinin hazırladığı raporda içki ve sigara kaçakçılığının boyutları gözler önüne serildi. Müfettişler operasyon yapılan mağazaların toplam 108 milyon euro satış yaptığı ve bu satışın 70 milyon eurosunun sanal olduğu belirtildi. Müfettişler ülkeye 70 milyon euro kaçak içki ve sigaranın yolcu beraberi olarak sokulduğunu raporlarında yazdılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı