"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

70 kat için resmi başvuru

SON olarak Büyükşehir Belediyesi ile bakanlıkları karşı karşıya getiren mania hattı (uçuş güvenliği hattı) ile ilgili yeni düzenlemenin ardından ATO Başkanı Salih Bezci’nin açıkladığı 70 katlı 300 metreye yakın yükseklikteki dev gökdelen için ilk somut adım atıldı.

Büyükşehir Belediyesi’ne yazılı müracaatta bulunan ATO, 90 bin metrekarelik mevcut alanındaki binasını yıkacağını belirtti. Onun yerine ise 225 bin metrekare alanlı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden en son geçen mania planarına uygun bir plan yapılması talebinde bulunuldu.
ATO’nun bu talebi bugünkü Meclis oturumuna yetiştirilmeye çalışılacak. Plan değişikliğinin hemen ardından ATO yıkıma başlayacak.
Bir diğer merak edilen konu ATO’nun karşısındaki demir kafese gelince...
Satılmasına rağmen halen yıkımın gerçekleşmemesi hayli ilginç. Her ne kadar artık sorumluluğumuzda değil dense de metal yığınının halen kentin göbeğinde öylece durması, Büyükşehir hanesine eksi olarak yazılıyor.

Olan vatandaşa oldu

BAŞKENT Fısıltıları’nda suyla ilgili kirlilik polemiğine geçtiğimiz hafta yer vermiş, kenti yakından ilgilendiren bir konuda meslek odaları ve yerel yönetimlerin ortak çalışma gerekliliğinin altını çizmiştim.
Meslek odaları kurumları uyarmalı, alınmayan önlemler konusunda da en ağır açıklamaları yapıp, vatandaşın hakkını yargı önünde de aramalı.
Ancak hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik düşüncelerini de işine karıştırmamalı.
Kimya Mühendisleri Odası’nın Başkent’in suyuyla ilgili açıklaması önemliydi. Geçmiş yıllarda yaşanan su polemikleri yüzünden zaten hassas olan Ankaralılar ‘Suyumuz kirli’ açıklamasıyla gerildi.
Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama gecikmedi, ‘Suyumuz temiz’ dendi. Ama vatandaşın aklı karıştı bir kere, kirlilik açıklamasını yapan bilimsel bir odaydı çünkü.
Gazetemize ulaşan pek çok okuyucu tedirginliğini dile getirdi.
Baskent Fısıltıları’nda biz de hem meslek odasına hem de ASKİ’ye vatandaşı tedirgin etmeyin çağrısında bulunduk.
Akabinde önceki gün Ankara Hürriyet’te ASKİ’nin noter huzurunda rastgele noktalardan aldığı su örneklerini laboratuvara gönderdiğini okudunuz. Noter onaylı bu çalışmanın ardından suyun temiz olduğu açıklandı.
Şimdilik ‘suyun polemiğini’ ASKİ kazanmış görünse de olan yine vatandaşa oldu, yaşadığı tedirginlik yanına kaldı...

EROĞLU’NDAN SU TELEFONU

TARTIŞMALARI dikkatle izleyen bir isim de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu. “Su uzmanı” Eroğlu ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya’yı telefonla arayarak son durumla ilgili bilgi almış. Yaşanabilecek olası sıkıntılarla ilgili istişare içinde olunması gerektiğini belirten Eroğlu’na suyla ilgili problem olmadığı da iletilmiş.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI