7 yıl sonra geri döndü

Hürriyet Haber
08 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 07 Haziran 2013 - 23:26

1994-2006 yılları arasında Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilen ve daha sonra üretimi Japonya’ya kaydırılan Corolla, 150 milyon Euro yatırımla tamamen yenilenerek geri göndü.

Avrupa tanıtımı dün İstanbul’da yapılan Corolla’nın seri üretimi ise 1 Temmuz’da Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılacağı törenle başlayacak. Yeni Corolla temmuz sonunda satışa sunulacak.

50 BİNE DESTEK OLACAK

Tanıtım toplantısında konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise Yeni Corolla ile satışların ivme kazanacağını ve Toyota’nın yükselen hedeflerinde anahtar rol oynayacağını söyledi. 2013’te satış hedeflerinin minimum 37 bin adet olduğunu hatırlatan Bozkurt, Yaris ve Auris’te yaşanan tedarik sorunlarının giderilmesinin yanı sıra Corolla Sedan’ın katkısıyla bu yıl 40 bin, 2014’te ise 50 bin adetlik satışı zorlayabileceklerini kaydetti.

52 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Orhan Özer, yeni Corolla ile birlikte ihracat yapılan ülke sayısının 35’ten 52’ye yükseleceğini söyledi. Temmuz başında seri üretimine başlayacakları Corolla için yaklaşık 900 kişi istihdam ettiklerini ve toplam istihdam sayısının 3 bin 300’e çıktığını kaydeden Özer şöyle konuştu: “Toyota’nın Avrupa’da 7’ülkede 9 fabrikası var. Adapazarı bu fabrikalar arasında en büyüklerinden biri. Sıfır hata felsefesiyle üretim yapıyoruz. Gelecek yıl 110-120 bin adet üretim planlıyoruz, 2013’te yıl ortasında başlayacağımız için 60-65 bin adet üretim planlıyoruz.Bugüne kadar fabrikamızın ihracatı oransal olarak yüzde 92 civarında ihracattı. Türkiye pazarında Corolla daha fazla yer bulacak. Türkiye pazarına satışın artması nedeniyle ihracat oranımız yüzde 85’lere inecektir.”

Rekabetçi bir fiyat

TOYOTA’nın yeni tasarım dilini en iyi yansıtan otomobillerden biri konumunda. Yeni Corolla 4620 mm uzunluğunda, 1775 mm genişliğinde ve 1465 mm yüksekliğinde. Bir önceki nesile göre 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve tavan yüksekliği 5 mm daha alçak. Yeni Corolla’da Kolay -Akıllı Park Destek Sistemi ile, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebiliyor. 1.33 lt, 1.6 lt benzinli ve 1.4 dizel motorlarıyla satışa sunulacak yeni Corolla’nın satış fiyatı açıklanmazken, rekabetçi bir fiyat ile aracın pazara sunulacağı belirtildi.

Dünyanın en çok satan otomobili

COROLLA, üretilmeye başlandığı 1966 yılından bu yana 40 milyon adetlik satış rakamıyla, dünyanın en çok tercih edilen otomobili ünvanına sahip. 2012’de 1.2 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Corolla’nın 11’inci nesli Adapazarı Toyota tesislerinde üretilecek.

Türkiye en büyük dördüncü pazar

COROLLA’nın dünyada ki en büyük pazarının ABD ve Çin olduğunu söyleyen Toyota Avrupa Ürün İletişimi Direktörü Fabio Capano, “Avrupa’da ise en büyük pazar Rusya, ardından Türkiye ile İsrail geliyor” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı