« Hürriyet.com.tr
MENÜ

7 yabancıyla mı oynadı

Galatasaray - Kasımpaşa maçının 74. dakikasında yapılan değişiklik kafaları karıştırdı.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Maçın ardından en çok konuşulan olay sarı kırmızılı ekibin 7 yabancıyla oynayıp oynamadığı  iddaları oldu. Özellikle sosyal medyada büyük bir tartışma başlatan olayın özeti şöyle;

Galatasaray , Kasımpaşa karşısına Muslera, Danny, Ujfalusi, Eboue ve Elmander olmak üzere 5 yabancı ile çıktı. Karşılaşmanın 67. dakikasaında Aydın Yılmaz'ın yerine Amrabat'ın girmesi ile sahadaki yabancı sayısı 6 oldu.

İşte ne olduysa 74. dakikada yapılan değişiklik ile oldu. Bu dakikada maçın dördüncü hakemi 4 numaralı Hamit'i işaret etti ve yerine 10 numaralı Melo girdi. Melo sahaya ayak basar basmaz oyun başlmamış olsa da Galatasaray'ın 7. yabancısı oyuna girmiş oldu.

Aynı dakikada 4. hakem bu kez tabeladan Elmander'i işaret etti ve onun yerine oyuna Sercan Yıldırım girdi. Bu değişiklik ile sahadaki G.Saraylı yabancı sayısı yeniden 6'ya düşmüş oldu.

İşte bu durum Galatasaray'ın sahada 7 yabancı ile oynayıp oynamadığı tartışmalarını tartışmasının başlamasına neden oldu.

İŞTE O DEĞİŞİKLİK ANI / FOTO GALERİ

KURAL NE DİYOR?

Yabancı oyuncu kuralına göre, bir takım sahaya en fazla 6 yabancı ile çıkabiliyor. 2 yabancı da yedekler arasında oturabiliyor. Takımlar maç kadrosuna 8 yabancı almak koşulu ile tüm kadrosunda sınırsız yabancı oyuncu bulundurabiliyor...

ERMAN TOROĞLU: HÜKMEN YENİLGİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Hürriyet Gazetesi yazarı Erman Toroğlu, yaşananlar ile ilgili olarak şunları söyledi: "7 yabancıyla oyun başlamamıştır. Olsa olsa burada bir usul hatası yapılmıştır. Hükmen yenilgi söz konusu değil."

ALİ DÜRÜST: OYUN DURDUĞU İÇİN KURAL HATASI YOK

Galatasaray Asbaşkanı Ali Dürüst, Kasımpaşaspor karşılaşmasından sonra 7 yabancı tartışmalarına da değindi. Beyaz TV'ye konuşan Ali Dürüst, önemli olan takımın galip gelmesi olduğunu belirterek; "Oynadığımız takım sağlam bir takımdı. Zorlandık ama galibiyetle başlamak önemliydi. Ve bunu başardık, diye konuştu. Karşılaşmanın 2. yarısında Hamit Altıntop'un oyundan çıkması ve Felipe Melo'nun oyuna girmesinde herhangi bir kural hatası olmadığını belirten Dürüst;" Kural hatası yok. Oyun durduğu için öyle bir sorun olduğunu sanmıyorum. Bunun herhangi bir sorun yaratacağını sanmıyorum" dedi.

AHMET ÇAKAR: OYUNUN BAŞLAYIP BAŞLAMAMASI ÖNEMLİ DEĞİL

Eski FIFA kokartlı hakem Ahmet Çakar, ise Beyaz TV'de çıktığı programda, "Galatasaray 7 yabancıyla oynadı. Kural hatası var ve hükmen mağlup edilmelidir. Melo oyuna girdiği an oyuncu vasfını kazanmış demektir. Oyunun başlaması veya başlamaması önemli değildir." ifadelerini kullandı.

MARKUS MERK: DAHA DİKKATLİ OLUNABİLİRDİ 

Lig TV'deki Maraton programında ise yorumcu Hakan Şükür kural hatasının saha kenarında olduğunu söylerken, ünlü eski hakem Markus Merk "Her ne kadar tabela bize farklı bir şey gösterse de önemli olan oyun başladığı anda sahada kaç yabancı olduğudur. O zaman sahada altı yabancı vardı. Tabelada daha dikkatli olunabilirdi" dedi.

İşte olay yaratan o değişiklik anı... (Fotoğraf Lig Tv'den alınmıştır)

7 yabancıyla mı oynadı


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler