Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 Temmuz'un sırrı

  Hürriyet Haber
  25.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.07.1999 - 00:01

  PKK'nın kilit adamı Cevat Soysal için 7 Temmuz'da verilen gıyabi tutukluluk kararının nedeni belli oldu. Moldova ile Türkiye arasında Suçluların İadesi Anlaşması vardı. MİT ‘‘ivedi’’ başlıklı bir yazıyla tutuklama istedi. Mahkemeden karar çıktı ve düymeye basıldı.

  PKK'nın kilit ismi Cevat Soysal'ın, İtalya-Moldova arasında MİT tarafından uzun süredir adım adım izlendiği ortaya çıktı. MİT, İtalya'ya geçtiği sırada, terör örgütünün başının yanında olan Cevat Soysal'ı takibe aldı, Moldova'ya geçer geçmez de düğmeye bastı. 7 Temmuz tarihinde Sulh Ceza Mahkemesi'nde verilen ‘‘gıyabi tutukluluk’’ kararı, bu müthiş operasyonun perde arkasını gözler önüne serdi:

  Abdullah Öcalan, İtalya'da bulunduğu sırada, Mehmet Hoca kod adlı Cevat Soysal, kendisiyle birlikte oldu. PKK'nın kilit isimlerinden Soysal'ın takibine bu dönemde başlandı. Soysal, bu sırada Avrupa'daki PKK faaliyetleri ile ilgili olarak Apo'dan aldığı talimatlar doğrultusunda hareket ediyordu.

  MİT, Öcalan Kenya'da yakalandıktan sonra da, Soysal'ın takibine devam etti ve özellikle Romanya'da yaptığı çalışmaları adım adım izledi ve bilgi topladı.

  MİT yetkilileri, Soysal Moldova'ya geçtiği sırada, Ankara DGM Başsavcılığı'na ‘‘ivedi’’ başlıklı bir yazı yazarak, Soysal hakkında ‘‘gıyabi tutuklama’’ kararı verilmesini istedi. İki ülke arasında yapılan Suçluların İadesi'ne ilişkin anlaşma böyle bir kararın alınmasını zorunlu kılıyordu.

  MİT, bu talebi yaptığı sırada DGM'lerde sivilleşme süreci başladığından, karar merci yoktu. Çıkartılacak bir tutuklama kararının altına imza koyacak ne sivil yedek üye, ne de askeri üye bulunamadı.

  DGM Başsavcısı Cevdet Volkan, bir üst yazı ile alt mahkeme olan nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne tutuklama kararı çıkarılması için talepde bulundu.

  7 Temmuz 1999 tarihinde nöbetçi olan 7. Sulh Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Nuri Öztürk bu isteği yerine getirerek, Cevat Soysal hakkında, ‘‘Devletin hákimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırarak, ‘Birleşik Bağımsız Kürdistan' adı altında bir devlet kurmak amacıyla oluşturulmuş olan PKK terör örgütünün Avrupa sorumlusu olan, silahlı çetenin yöneticisi olarak TCK'nın 168/1. maddesine göre, Cemil-Mehmet Hoca kod adlı Cevat Soysal'ın gıyaben tutuklanmasına, suçun niteliği, delil durumu ve uygulanması muhtemel yasa maddesinde belirtilen ceza miktarına göre, Soysal'ın CMUK'un 104. maddesine göre gıyaben tutuklanmasına’’ karar verdi.

  DGM Başsavcılığı, bu kararı MİT’e iletti ve MİT operasyon için düğmeye bastı.

  Cevat Soysal, tutuklama kararı verildikten bir hafta sonra müthiş bir operasyon ile yakalanarak Türkiye'ye getirildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı