7 şirket ‘altyapı evliliği’ yaptı, İstanbul bölgenin internet üssü olacak

Hanife BAŞ
26 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2011 - 00:35

Doğan Telekom, Superonline, Koç.net, Borusan Telekom, Global İletişim, Grid Telekom ve TurkNet tarafından kurulan Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP), İstanbul’u bölgede internet üssü yapacak. Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, bu platformla yurtdışındaki yabancı ve yerli içeriği de çekmek istediklerini söyledi.

YEDİ internet servis sağlayıcısının bir araya gelerek kurduğu Türkiye Network Altyapı Platformu’yla (TNAP), İstanbul’un bölgede internet üssü olması hedefleniyor. TNAP’i oluşturan Doğan Telekom, Superonline, Koç.net, Borusan Telekom, Global İletişim, Grid Telekom ve TurkNet, internet trafiğinin hızını da artıracak.
Yurtdışındaki içeriği çekecek
Platformun tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, TNAP’le Türkiye’nin ve İstanbul’un yeni internet üssü olacağını belirterek, bu platformla yurtdışındaki yabancı ve yerli içeriği de çekmek istediklerini söyledi. Türkiye’deki pek çok internet sitesinin hostinginin yurtdışında yapıldığına dikkat çeken Akarca, şöyle konuştu: “Bunları Türkiye’ye çekmek için hızlı ve kaliteli altyapı gerekiyor. İstanbul, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu’nun internet üssü olabilir. Böyle bir platforma ihtiyaç vardı. TNAP’i yedi firma kurdu ama sektördeki diğer firmalara da açık. Türk Telekom ve TTNet’e de davette bulunduk.”
Maliyet avantajı getirir
D- Smart & Smile Satış ve Teknik Operasyonlar Grup Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Fazıl Esen de, TNAP’ın daha hızlı ve güvenilir şekilde, daha rekabetçi maliyet avantajıyla içeriklerini ve servislerini müşterilerine sunmak amacıyla kurulduğunu kaydetti. Esen, “Altyapısı yedekli. Gelecekte ihtiyaç duyulacak daha yüksek hızları karşılayacak şekilde tasarlandı. Bu platformla daha rekabetçi maliyet fırsatı da kazanılacak” dedi.
Türkiye’ye güç katacak
Superonline Genel Müdürü Murat Erkan da, bu oluşumun internet kullanıcıları için hız, yüksek kalite ve uygun maliyet anlamına geldiğini kaydederek, şöyle konuştu: “Uluslararası alanda Türkiye’ye güç katacak bir projeye imza attık. Bu işbirliğiyle İstanbul’un internet üssü olması için yapılan uluslararası yatırımların Türkiye bacağının hayata geçirilmesine katkıda bulunuyoruz.”

TNAP sektörde önemli adım

GLOBAL İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir de, “TNAP’le şirketler birbirleri arasındaki trafiği doğrudan kendi fiber bağlantıları ile çok hızlı ve kapasite limiti olmadan aralarında paylaşabiliyor” dedi. Grid Telekom Kurucu Ortağı Hakan Akan da, internet trafiğini çekmede Bulgaristan’ın Türkiye’den önde olduğunu belirterek, “Frankfurt’un doğusunda çekim noktası oluşturmak mümkün. Türkiye internet trafik değişiminde altyapısını kuramayan birkaç üçüncü dünya ülkesi arasında yer alıyor. Bu nedenle TNAP sektörde önemli bir adım” diye konuştu.

Türkiye alternatif şebekeye kavuştu

BORUSAN Genel Müdür Yardımcısı Erdem Özsaruhan da, TNAP ile Türkiye’nin alternatif bir internet şebekesine kavuştuğunu belirtti. TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler de, “Üye internet servis sağlayıcıları arasında her türlü trafik, fiziksel ve mantıksal olarak yedeklenmiş sistemden akıyor. Kullanıcı daha hızlı erişim sağlıyor.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı