Gündem Haberleri

  7 orman yangını aynı anda çıktı

  A.A
  24.08.2009 - 09:34 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi, dün Türkiye genelinde meydana gelen 17 orman yangınından 7'sinin aynı saatlerde çıkmış olması nedeniyle yangın mahallerine yeterli güç kaydırmada zaman açısından zorluklar yaşandığını bildirdi.

  YANGINLARDAN FOTOĞRAFLAR

  Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, 17 orman yangınından 14'ünün etkin ve hızlı müdahale ile kısa sürede söndürüldüğü belirtildi.

  İzmit-Derince'de çıkan orman yangınına 2 amfibik uçak, 5 THK uçağı, 2 helikopter, 45 arazöz, 10 dozer, 25 teknik eleman ve 200 yangın işçisi ile müdahale edildiği ifade edilen açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerlemesi üzerine söndürme çalışmalarında önceliğin
  buralara kaydırıldığı, yangının saat 01.00'de kontrol altına alındığı kaydedildi. Açıklamada, bu yangında herhangi bir yerleşim yerinin zarar görmediği, can ve mal kaybının yaşanmadığı bildirildi.

  Yalova-Armutlu'da çıkan ve 40 kilometre süratle esen rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınına da 3 helikopter, 50 arazöz, 10 dozer ve 20 teknik eleman ile 250 yangın işçisinin müdahale ettiği belirtilen açıklamada, tedbir amaçlı 2 tatil sitesinin boşaltıldığı, ancak zamanında ve etkin müdahale ile yerleşim yerleri zarar görmeden saat 01.30'da yangının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının sürdürüldüğü kaydedildi.

  Açıklamada, Balıkesir-Dursunbey'de çıkan orman yangınına da 4 helikopter, 30 arazöz, 8 dozer ve 150 yangın işçisinin müdahale ettiği, yangının saat 19.30'da kontrol altına alındığı ifade edildi.

  Açıklamada, yangın riskine karşı vatandaşların duyarlı ve dikkatli olmaları, gördükleri duman ve ateşi ücretsiz “Alo 177” hattına bildirmeleri istendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı