Gündem Haberleri

  7 milyar Euro yatırır enerjide lider oluruz

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sabancı şirketlerinden Enerjisa ile ortak oluşlarını, "Gözümüze kestirdik, ortaklık için güzellik yarışmasından geçtik" diye anlatan Avusturyalı enerji devi Verbund’un CEO’su Michael Pistauer, bu ortaklığın 2015 yılına kadar Türkiye’ye yapacağı yatırımın özelleştirmelerle birlikte 7 milyar Euro’yu bulacağını söyledi. Pistauer "Türkiye’de enerjide lider olmayı hedeflemek zorundayız" dedi.

  SABANCI Holding şirketlerinden Enerjisa’ya Mayıs 2006’da yüzde 50 ortak olan Avusturya’nın en büyük enerji şirketi Verbund’un CEO’su Michael Pistauer, ortaklık sürecini bir güzellik yarışmasına benzetirken, hedeflerinin liderlik olduğunu vurguladı. Enerjisa’nın şu anda 455 MW olan kurulu gücünü yeni yatırımlarla 2015’te 5000 MW gücüne çıkaracaklarını belirten Pistauer, söz konusu kapasiteye ulaşmak için yapacakları hidroelektrik, linyit ve doğalgaz santrallarının yanı sıra özelleştirmelere de ilgi gösterdiklerini açıkladı. Pistauer, "Böylece 2015 yılına kadar Türkiye’de yapacağımız yatarımların tutarı 7 milyar Euro’ya ulaşır" dedi.

  BALKANLAR’A AÇILABİLİRİZ: Ortaklıkla birlikte her iki şirketin de daha hızlı büyüme şansı elde ettiğine değinen Pistauer, "Bu ortaklıkla yüzde 10 pazar payına ulaşarak lider olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de liderliği hedeflemek zorundayız. Türkiye’de enerji ihtiyacı çok fazla ve bu giderek artıyor. Burada bizim için harika bir şans var. Bu şansı değerlendirip, büyüme potansiyelinden faydalanmak istiyoruz" diye konuştu. Enerjisa ortaklığının ilk etapta Türkiye pazarına odaklandığının altını çizen Pistauer, "Ancak bu ortaklığı sınırlamıyoruz. Özellikle Balkanlar’da ortak yatırımlar yapabiliriz. Öncelikli hedef değil ama ihtimal dahilinde" dedi.

  GÜZELLİK YARIŞMASI GİBİ: Türkiye pazarını son derece ilginç ve önemli bulduğunu anlatan Pistauer, Verbund’un uluslararası büyüme planları kapsamında Türkiye’den uzak kalamayacağı için böyle bir ortaklık yaptıklarını söyledi. Enerjisa’nın pek çok talibi arasından Verbund’u seçmesinin kendilerini gururlandırdığını vurgulayan Pistauer, "Enerjisa ile Avrupa’nın çok önemli enerji şirketleri ilgilendi. Adeta bir güzellik yarışmasından geçtik. Sabancı, bizim özellikle istediğimiz bir ortaktı. Türkiye’ye en güçlü ortakla girmek istedik. Gözümüze kestirdik ve teklif ettik. Sonuçta güzellik yarışmasını biz kazandık. Memnunuz" diye konuştu.

  ENERJİ PAHALI BİR İŞ:
  Türkiye enerji piyasasını da değerlendiren Michael Pistauer, piyasanın bir an önce tam liberalleşmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. "Türkiye’de adil bir düzenleme olmalı. Adil fiyatlar uygulamalı ve yatırımların geri dönüşü sağlanmalı" diyen Pistauer, aksi halde büyük miktarlara mal olan enerji yatırımlarının yatırımcılar açısından bir anlamının kalmayacağına dikkat çekti. Pistauer, şöyle devam etti: "Enerji yatırımları çok pahalıdır ve yatırımcı piyasaya uzun vadeli bakar. İstikrar ve güven ortamı şart. Kurallar sık sık değiştirilmemeli. Enerji Türkiye için de çok önemli bi konu. Kişi başına düşen enerji tüketimi her geçen gün artıyor ve daha da artacak. Kişi başı tüketim hálá Avrupa’dakinin 4’te biri kadar. Enerji darboğazıdan endişe edildiği bir dönemde bu sektöre yatırım yapanlar önemsenmeli."

  Sabancı nükleer enerjiyle Verbund’suz ilgilenecek

  VERBUND CEO’su Michael Pistauer, Avusturya’da nükleer enerji konusunun bir tabu olduğunu belirterek, "Nükleer enerji işinde asla yokuz" dedi. "Nükleer enerji ile ilgiliyiz" diyen Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü ise "Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Ancak bizim nükleer enerjiye ilgimiz bu ortaklığın dışında devam eder" diye konuştu. Petrolle ilgilenmediklerini açıklayan Ahmet Dördüncü, doğalgaz projelerine de ortaklıkları kapsamında ilgi göstereceklerini söyledi.

  Dışarıya açılma serüveninde Türkiye çok önemli bir ülke

  AVRUPA’da enerji payasalarının liberalleşmeye başladığı 1999-2000 yılından sonra Avusturya’nın dışına açıldıklarını, ulusal oyunculuktan uluslararası oyunculuğa soyunduklarını anlatan Michael Pistauer, şöyle konuştu: "Bu kapsamda kendi ükemize İtalya ve Fransa ortaklıklarını ekledik. On kadar çevre ve Balkan ülkesinde çeşitlendirilmiş satış portföyümüz var. Türkiye ortaklık yaptığımız ve santrallerimizin bulunduğu dördüncü ülke. Yurtdışı serüvenimizde Türkiye bizim için çok önemli."

  Türkiye’nin yılda 4 milyar dolar enerji yatırımına ihtiyacı var

  SABANCI Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, yılda ortalama yüzde 7 büyüyen Türkiye ekonomisinin enerji ihtiyacının arttığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Hızlı atış senaryosunda Türkiye’de yıllık enerji talebi atışı yüzde 8.9 olarak öngörülmüştü. 2007 başından bu yana, bir yıl öncesine kıyasla artış oranı yüzde 9.5’i geçti. Bugün 40 bin MW olan Türkiye’nin kurulu gücünün 2015’e kadar 70 bin MW’ye çıkması gerekiyor. Bu da sadece enerji üretim tesisleri için yılda yaklaşık 4 milyar dolar civarında yatırım yapılması demek. 2015’te Sabancı Grubu cirosunun yüzde 15’inin enerjiden gelmesini planlıyoruz."

  Önümüzde istikrarlı bir 5 yıl görüyoruz

  SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, enerji konusunun Türkiye için önemli ve öncelikli olduğuna dikkat çekerek, "Bu Sabancı için de önemli ve öncelikli. Dolayısıyla stratejik büyüme alanlaımızdan biri" dedi. Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini belirten Güler Sabancı şöyle devam etti: "Önümüzde istikrarlı bir 5 yıl görüyoruz. Yeni hükümet öncelikli olarak enerji konusuna eğileceğini söyledi. Enerji daha çok liberalleşmeli ve daha çok rekabete açılmalı. Dolayısıyla daha verimli ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını diliyoruz. Bunun olacağına inanıyoruz."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı