"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

7 liralık posta pulu ile vatandaşlık hakkı verilir

DUYDUK duymadık demeyin, Yenimahalle Kaymakamlığı’na yapacağınız tüketici sorunları hakkındaki şikayetinizi 7 Tl’lik posta pulu ile yapabiliyorsunuz.

Eğer yedi liralık posta pulu getirmezseniz şikayette bulunamıyorsunuz. Şikayet dilekçenizi almıyorlar. Oysa Anayasa’da her vatandaşın yazılı şikayet hakkı olduğu söylenir. Gerekçesi çok kolay ödenek yokmuş veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Şikayetleri konusunda ilgili Kaymakamlığa para gönderemiyormuş. "Tembele iş söyle akıl öğren" diye bir tabir vardır ya aynen öyle. 7 TL’lik posta pulu kadar vatandaşlık hakkınız yoktur.

Ne güzelsin ülkem; Başbakan’a 55 milyon dolarlık bir lüks uçak daha alındı. Cumhurbaşkanlığı Köşkü yeniden milyonlarca dolarlık para harcanarak tadilat yaptırıldı. TBMM makam arabaları yeniden lüks arabalarla yenilendi, ama gelin görünki devletin vatandaşına göndereceği yazılı cevap mekbuna verecek posta pulu parası kalmamış.

Nereden nereye geldik. Hani sosyal devlettik, hani herkes şikayet hakkına sahipti Anayasa’da, hani adalet vardı, hani halkın hizmetkarıydınız.

Hamdullah YILDIZ

Memura kriz yok

1990 yılından beri bilgisayar sektöründe çalışıyorum. 2002 yılından beri de kurduğumuz şirkette iş yapmaya çalışıyoruz. Kriz var söylemleri üzerine yaklaşık 6 aydır Ankara’da elit bir yerde ev almaya çalışıyoruz. Hangi özel projeye fiyat sorsak 250.000 TL ile 500.000 TL arasında değişen fiyatlar söylüyorlar.

10+1 ev alacaksınız zannetmeyin bu fiyatlara... 3+1 veya 4+1 daireler bu fiyattan satılıyor ve alanların çoğu memur.

İşte size örnek TOKİ Yenimahalle Konutları; 220.000 ile 400.000 TL arasında fiyatlarla memurlara satılmış. Maaşları kadar taksitleri ve bir ton peşinat vermeleri gerekiyor. Önce hakim ve savcılar sonra gümrük müsteşarlığı çalışanları 3+1-4+1’leri bu fiyatlarla paylaşmışlar.

Şimdi kalan zemin katları halka satmaya çalışıyorlar.

Anlaşılan bazı memurlara kriz yok.

Mehmet DEĞİRMENCİ

GÜNÜNSÖZÜ

’İyiliğe gücün yetmezse, kötülük etme.’ (Aristo)
X