Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 kişinin öldüğü kaza yerinde eylem

  Özgür YILMAZ/ALANYA (Antalya), (DHA)
  18 Kasım 2009 - 18:37Son Güncelleme : 18 Kasım 2009 - 18:37

  ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde geçen pazar günü 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın yaşandığı Kuşyuvası Bölgesi Erikdere Mevkii'nde bölge sakinleri eylem yaptı. 7 tabutu yol ortasına koyarak ‘Kürt açılımı değil yol açılımı istiyoruz' diye slogan atan eylemciler, kazada ölenler için gıyabında cenaze namazı da kıldı.

  Alanya'da 3 gün önce Kuşyuvası Bölgesi Erikderesi Mevkii'nde bir kamyonetin uçuruma yuvarlanması sonucu aynı aileden 2'si çocuk 7 kişi öldü. Kaza ardından çevre köylerin muhtarları ile bazı bölge sakinleri kazanın olduğu yerde eylem yaptı. Ellerinde ‘20 Yılda 105 can aldı', ‘Başka ocaklar sönmesin', ‘Bu yolun bakımı yapılmadıkça yetkililer de kaza yapabilir', ‘Artık ölmek istemiyoruz' ve ‘Kürt açılımı değil yol açılımı istiyoruz' yazılı dövizler taşıyan 40 kişilik grup, önce yolun yapılması için sloganlar atarken, ardından ölenlerin gıyabında hazırlanan tabutları yola koyarak cenaze namazı kıldı.

  Karayolları Alanya Müdürü Süleyman Ateş'i istifaya çağıran Oba Belde Belediyesi eski muhtarı Nurettin Yiğit, “Biz bu yolda 30 senedir bu çileyi çekiyoruz. Karayolları Müdürü'ne ‘Tedbir almayacak mısın' dedim, bana ‘Yoluna devam et' dedi. Karayolları Müdürü'nü istifaya davet ediyoruz” diye konuştu.

  Bu yola yıllardır hükümetlerin duyarsız kaldığını savunan eylemcilerden Hüseyin Topal ise “106'ncı ölümüz kim olacak acaba? Kaymakamı esefle kınıyoruz. 'İşi olmayan geçmesin' diyorlar. Buraya piknik için gelmiyoruz, yayla evlerine gidiyoruz. Ne zaman önlem alacaklar” diye konuştu. Eylemin ardından grup sessizce dağıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı