Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 kaçağı ‘Kardeşim’ diyerek açıklamış

  İsmail AKTAŞ / İSTANBUL
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.10.2011 - 00:51

  H.K.’nın evi “Kardeşlerim kalacak” diye kiraladığı ortaya çıktı. Yangından sonra gözaltına alınan ev sahibi Hatice Demir ile evin kiralanmasına aracılık eden Hasan Duman ve Özgür Yıldırım ise savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. H.K.’ya evi 250 TL’ye kiraya verdiğini anlatan Hatice Demir, “Biz insanlık yapıp evi kiraya verdik. Ama onlar başka amaç için kullanmış. İnsanlık dışı kullanmışlar” dedi. Gecekondunun yanındaki evde oturan Gönül Yılmaz, Hürriyet’e yangından önce yaşananları şöyle anlattı: “Bir hafta kadar önce buraya geldiler. 35-40 yaşlarında bir kişi her gün 3 poşet ekmekle eve geliyordu. Bazen gecekondunun camından bakarlardı. Mahalleli, ‘Bekarlara kiraya vermişler’ diye rahatsız olmuştu. Ben ekmek getiren adama mahallelinin rahatsızlığını söyledim. O da bana, ‘Bunlar kardeşlerim. Bir hafta, 10 gün içinde buradan götüreceğim’ demişti.”

  İtfaiye ise 7 kişinin hayatını kaybettiği gecekondu yangınının saat 02.53’te ihbar edildiğini, ekiplerin saat 03.10’da alevleri tamamen söndürdüğünü ve içeri girdiğini açıkladı. Açıklamada ölen 7 kişinin üzerinde yanık izleri bulunmadığı belirtildi. Polisin senaryosuna göre, yağmur yağdığı için evin eski olan elektrik tesisatında yangın çıktı. Kablolar tutuşunca alevler yatak odasını sardı. Kaçaklar dışarı çıkmayı denedi ancak kapı ve pencereler demir korkulukla kapatılmıştı. Kaçaklar banyodan aldıkları suyla yangını söndürmeye çalıştı. Başaramayınca banyoya sığındılar ve dumandan zehirlendiler.

  İkisinin kimliği belirsiz

  Amrit Singh (23) ve Amardcep Sing’e (20) ait iki Hindistan pasaportu bulunmasının ardından Muhamad Osman (18), Selim Tarıq (18) ve Mohammad Abdi’ye (29) ait 3 Pakistan pasaportu bulundu. Adli Tıp Kurumu’nda tutulan 7 cesetten ikisinin ise kimliği belirlenemedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı