Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 Haziran’dan daha güvenli

  Nuray BABACAN/ ANKARA
  30 Eylül 2015 - 22:32Son Güncelleme : 30 Eylül 2015 - 22:32

  1 Kasım öncesi bazı il ve ilçelerde sandıkların taşınması gündeme gelirken AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, “Sandık güvenliğinin 7 Haziran’dan daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi. Seçim günü silahla gezenler gözaltına alınacak, koruculardan da yardım istenecek. Yarın Ankara’da sandık güvenliği zirvesi yapılacak.

  İKTİDAR, seçim güvenliği konusunda iki koldan çalışma yürütüyor. Hükümet kritik illerin vali, jandarma komutanı ve emniyet müdürleriyle cuma günü Ankara’da zirve yapacak. Sandık güvenliği, ‘oy kullanma öncesi, oyların kullanıldığı mekân ve oyların taşınması ve güvenli sayımı’ olarak üç başlıkta değerlendirilecek. AK Parti yönetimi de özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik çalışmalarını ayrı bir ekiple yürütüyor.


  PKK BASKISINI AZALTMA AMACI
  Vatandaşların üzerinde terör örgütü PKK baskısını azatmaya yönelik önlemler planlanıyor. Seçim günü silahla gezenler gözaltına alınacak. Sandık güvenliği için koruculardan yardım istenecek. Partide art arda yapılan seçim ve sandık güvenliği toplantılarında bir dizi karar alındı. AK Parti Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş, şu bilgileri verdi:


  BU KEZ İZİN VERİLMEYECEK
  “20 Temmuz’dan bu yana yapılan operasyonlar nedeniyle 1 Kasım’daki sandık güvenliğinin 7 Haziran’dan daha iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü 7 Haziran seçimlerindeki tehdit ve baskı bu kez yapılamayacak. Gerekli önlemler alınacak. Seçim günü silah taşımak yasak ama bölgede herkesin belinde silah var. Havaya ateş açıyorlar, tehdit oluşturuyorlar. Örneğin böyle bir durumun yaşanmasına izin verilmeyecek. O gün silahıyla ortaya çıkan herkesin gözaltına alınması lazım.


  ‘SİLAH GÖSTEREREK TEHDİT EDİYORLAR’
  Bu seçimlerde sandık başında terör örgütünün baskısı ve etkisi olmayacak. Seçmeni belindeki silahı göstererek tehdit ediyorlar. Böyle sandık görevlilerinin olduğunu tespit ettik. Sandık başlarında ona göre önlem alınacak. 7 Haziran’da güvenlik güçleri arasındaki bazı kişiler gerekli hassasiyeti göstermedi. Şimdi farklı olacak. 1.5-2 aydan beri bölge halkı PKK baskısından çok bunalmış durumda ve isyan ediyor. Oy sandıklarının taşınmasıyla ilgili her türlü önlem de alınacak. Bu konuda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını bekliyoruz. Bütün partilerin sandık başlarına sahip çıkması lazım. Bu iş sadece iktidar partisine değil diğer partilere de düşüyor. Vatandaşın da partisine ve oyuna sahip çıkması gerekiyor.”


  AK Parti’den 900 sandığa özel önlem


  AK Parti, HDP’ye blok oy çıkan 900 sandıkla ilgili Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. HDP dışında hiçbir partiye oy çıkmayan, tek bir geçersiz oyun kullanılmadığı tespit edilen Doğu ve Güneydoğu’daki 14 ilde 900 sandık saptandı. AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı itirazında bu sandık sonuçlarının inandırıcı olmadığı vurgusu yapıldı. AK Parti, özellikle bu sandıklarda gerekli önlemlerin alınması ve denetimin arttırılması için çalışma yapacak.

  Etiketler: ankara , seçim , haziran
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı