Gündem Haberleri

GÜNDEM

  '7 günde 6 polis intihar etti' iddiası

  Hürriyet Haber
  09 Haziran 2013 - 02:28Son Güncelleme : 09 Haziran 2013 - 02:35

  Emniyet-Sen Başkanı Faruk Sezer, son 7 günde 6 polisin intihar ettiğini iddia etti.

  A Haber’de Şirin Sever’in sunduğu Jurnal programına Emniyet-Sen Başkanı Faruk Sezer konuk oldu. Gezi Parkı eylemler sırasında eleştirilen polislerin çalışma koşullarına dikkat çeken Sezer, "Gördüğümüz şiddet denilen şey polise şiddetin dışa vurumu. Polise sadece göstericiler tarafından şiddet uygulanmıyor ki, 120 saate yakın çalıştırılan, ekmeği yemeği bayat, kumanyası bayat bir teşkilatın mensubuna şiddetin sadece karşıdan geldiğini söylemek de saflık olur. Polisler şiddeti kendi içlerinde görüyorlar zaten. Bir plan, bir program yapılıyorsa, Türkiye'nin 15-20 ilinden Çevik Kuvvet polislerini İstanbul'a, Ankara'ya çağırıyorsanız bunların kalabilecekleri yerleri de daha önceden ayarlamanız lazım. Hele gelsinler de düşünelim mantığıyla polislik, idarecilik yapılır mı?" diye konuştu.
   
  T24'ün aktardığı habere göre Sezer söyle devam etti:

  "Polisliğin disiplin mesleği olduğundan bahsediyoruz. Disiplin saygıyı getirir diyoruz. Disiplin mesleğinin mensuplarını kaldırım köşelerinde, kalkanların, kartonların üzerinde uyutmakla hangi disiplinden bahsediyorsunuz. Nasıl bir disiplin ve nasıl bir saygı bekliyorsunuz vatandaştan. Ben bir vatandaş olarak kaldırım üzerinde uyuyan polis gördüğüm zaman o polise saygım biter. Polise bitmez, polisin idarecesine biter, polisin idarecesine de bitmez, polisin sistemine biter. O fotoğrafları gördükçe içimiz yanıyor. Sendika olarak, Gezi Parkı'nın özelindeki eylemler bittikten sonra, ilk işimiz o fotoğrafları, görüntüleri delil olarak savcılığa sunup suç duyurusunda bulunacağız. Şu an belgeleri, dosyayı hazırlıyoruz. Polisi o duruma düşürmek vatana ihanetle eş değerdir diyorum."

  Şirin Sever, "Son 7 günde 6 polisimiz intihar etti. Bu olayların başladığı günden itibaren 6 polisimiz intihar etti. 2 kişi bu ek görevdeyken" iddiasında bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı