7 bin teknoloji üreticisi CeBIT'te yarışıyor

Hürriyet Haber
21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın ikinci en büyük iletişim Teknolojileri Fuarı olarak bilinen CeBit-98 Fuarı dün Almanya'nın Hannover kentinde başladı. Tüm dünyadan 7 bine yakın firma teknolojilerini 700 binden fazla katılımcıya açtılar. CeBit-98 fuarı Almanya'nın ‘‘Fuar kenti’’ olarak bilinen Hannover'de başladı. 60'dan fazla ülkeden yaklaşık 7 bin firmanın katıldığı görkemli fuar, dünyanın içinde bulunduğu iletişim teknolojisinin boyutlarını ortaya koydu. Bir hafta sürecek olan CeBit-98 fuarında 700 bini aşkın ziyaretçi iletişim teknolojilerine ve bu teknolojileri yaratan firmaların durumlarını öğrenmek üzere Hannover'e geldi. Telekominikasyon, ofis otomasyon sistemleri, güvenlik ekipmanları iletişim teknolojileri, bilgisayar yazılımları, bilgisayar ağları ve banka teknolojisi konularında son ürünlerini sergileyen firmalar, bir hafta süresince görkemli tanıtımlarda bulunacaklar.

TELEFONLAR KÜÇÜLECEK

Fuarda, bankacılık alanında kullanılan ATM teknolojileri, ses, data ve görüntü iletimi, video konferans ile elektronik güvenlik sistemleri ve yangın güvenlik sistemleri tanıtılacak. Öte yandan, fuarın açılışında bir basın toplantısı düzenleyen tüm dünyadaki Ericsson şirketlerinin başkanı Dr. Lars Ramqvist, şirketinin hedeflerini anlattı. Kendilerinin, sadece telekominikasyon alanında çalışmalar yaptığını kaydeden Ramqvist, bilgisayar alanında faaliyet göstermeyeceklerini vurguladı. Ramqvist, Ericsson'un satışların yüzde 39'unun Avrupa'ya yapıldığını anlatarak, tüm dünyadaki satışlarının 1997 yılında yüzde 87 oranında arttığını kaydetti. Cep telefonlarının gelecek dönemde daha küçük, fonksiyonel ve uzun ömürlü pillerle yapılacağını anlatan Ramqvist, geleceğin telefonunun ise, birçok ayrı frekanstan görüşme yapılmasına olanak tanıyacak olan çok kanallı telefonlar olduğunu kaydetti.

Golfcülere özel araç

Golf oynayanlar için geliştirilen özel bir araç da fuarda sergilenen yeni ürünler arasında yer alıyor. Golf oyuncusu, yürüyüş sırasında bu araç üzerinde direksiyonun hemen yanında bulunan klavye aracılığı ile skorları girebiliyor ve oyun bbitiminde final sonuçların printini alabiliyor. Aşağı Saksonya Başbakanı Gerhard Schroder golf oyunculurına özel aracı da inceledi.

En ince laptop

Almanya'nın Hannover kentinde devam eden CeBIT İletişim Fuarı yeni ürünleriyle ilgi çekiyor. Fuarı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile gezen Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Sosyal demokrat Gerhard Schroder (sağ başta) burada Hewlett Packard tarafından üretilen dünyanın en ince dizüstü bilgisayarını da inceledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı