Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 bin bekçi alımı başvuruları ne zaman yapılacak?

  Hürriyet Haber
  08.05.2017 - 16:01 | Son Güncelleme:

  7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek. Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri için bekçi alımı yapılacak. Mayıs ayı itibarıyla bekçi alımı için geri sayım başladı. Binlerce kişi tarafından merakla beklenen Çarşı ve mahalle bekçisi alım ilanı ile ilgili detaylar ortaya çıktı. 29 Nisan tarihinde Resmi gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşra teşkilatına 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdas edildi. Bekçi alımları, kadro tahsisinin ardından valilikler tarafından internet siteleri üzerinden vatandaşlara duyurulacak.

  Olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemelerin yapılmasını içeren ve Resmi Gazetede yayımlanan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. 

  7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek. Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay illeri için bekçi alımı yapılacak.

  Bekçi alımı başvuru işlemleri için süreç devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde 700 civarında bekçi için alım başvurusu açan Emniyet Genel Müdürlüğü, Valiliklerle birlikte ikinci alım için harekete geçti. Toplam 7000 bekçi alımı yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü, daha önce belirtilen bölgelerde ihtiyaca göre dağıtım yapacak. Peki, bekçi alımı başvurusu ve şartları nelerdir? İşte, birçok gencin merak ettiği konunun detayları

  İŞE GİRİŞ ŞARTLARI

  Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe kaymakamlığına müracaat edebilecek.
  Aranan şartları taşıyanlar, öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak.

  100 üzerinden 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı sözlü sınavının sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internet adresinden ilan edilecek.

  Sözlü sınavı geçenler yazılı sınava alınacak. Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden hazırlanan sorular yöneltilecek.

  Bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar, vali veya kaymakam onayı ile aday memur olarak atanacak.

   

  Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 690 sayılı KHK’yla gerçekleştirilen yapısal düzenlemelere göre; göçmen kaçakçılığı suçların işlenmesinde kullanılan araçlara el konulması uygulaması yeniden düzenlenerek, toplam yolcu sayısının göçmen olması ve aynı suçun işlenmesinde kullanılması halinde araca al koymanın önü açıldı.

  Köy ve mahalle muhtarlarının görevlerine dayalı sigortalıklarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin il özel idareleri veya valiliğe bağlı yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi; sosyal güvenlik primlerinin karşılığının her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine konulması ve yılı içinde söz konusu bütçeden il özel idare ve yatırım izleme koordinasyon başkanlıkları bütçelerine aktarılması öngörüldü.

  Alımla ilgili detaylı bilgilerin, hafta içerisinde adaylarla paylaşılması bekleniyor.

  7 bin bekçi alımı başvuruları ne zaman yapılacak

  GÜVENLİK KORUCULARININ SİGORTA PRİMLERİ, VALİLİKLERCE ÖDENECEK

  Güvenlik korucularının ilgili primlerinin sigortalı ve işveren hissesinin tamamının valiliklerce ödenmesi hüküm altına alındı. Bununla birlikte sigortalılarla güvenlik korucuları arasında eşitliğin sağlanması amaçlandı.
  Çarşı ve mahalle bekçiliği için ilave 7 bin kadro ihdas edildi. Bütçe kanunları ve diğer kanunlarla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) tanınan mali muafiyet hükümleri Jandarma Genel Komutanlığı için de geçerli olacak.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı