EDİRNE HABERLERİ

7. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı

AA / Salih Baran
14.01.2015 - 14:42Son Güncelleme :

- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez: - "Ben İslamofobiyle mücadele bir tek yolla başarılı olabilir diye düşünüyorum. O da nefrete sevgi ve merhametle yaklaşmak"

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Ben İslamofobiyle mücadele bir tek yolla başarılı olabilir diye düşünüyorum. O da nefrete sevgi ve merhametle yaklaşmak" dedi.

Görmez, 7. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı'nda, İslamofobinin her geçen gün arttığına vurgu yaptı.

Yeryüzünde nefreti ancak İslam'ın rahmet ve merhametinin ortadan kaldıracağını belirten Görmez, "Ben İslamofobiyle mücadele bir tek yolla başarılı olabilir diye düşünüyorum. O da nefrete sevgi ve merhametle yaklaşmak. Nefreti nefret ortadan kaldırmaz. Bunun için de hikmetli bir dil gerekiyor" diye konuştu.

- "Diyanet, Balkan ülkelerindeki kardeşlerimizin hizmetinde"

Görmez, Türkiye ile Balkanlar'ın tarihte olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliklerini güçlendirmesi gerektiğine değindi.

İstanbul ile Saraybosna’nın, Üsküp’ün, Sofya’nın birlikteliği tarihte nasıl önemliyse bugün çok daha büyük bir önem arz ettiğini aktaran Görmez, şöyle devam etti:

"Osmanlı bakiyesi Anadolu ve Rumeli’ye bugün büyük görevler düşmektedir. Türkiye ile Balkanların dini kurumları arasındaki ilişkileri yeniden inşa etmek, İslam ümmetinin faydasınadır. Bu anlamda bizim çok daha fazla bir araya gelmemiz gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, Balkan ülkelerindeki kardeşlerimizin hizmetindedir. Bugüne kadar olan dostluk ilişkilerimizi geliştirerek aramızdaki işbirliğini de sistematik bir hale dönüştürmemiz gerekiyor."

Görmez, Balkan ülkelerindeki İslam enstitülerinin din eğitimi ve hizmeti vermesi konusunda güçlendirilmiş bir yapıya kavuşmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Balkanlardaki hiçbir gencin, "ulumu İslamiye tahsili"nde başka ülkelere ihtiyaç duymaması gerektiğini belirten Görmez, "Bu konuda da bize düşen görev neyse elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu fakülteleri daha yüksek konumlara getirmek zorundayız. Din eğitimi ve din hizmetinde yeni bir üslup geliştirmeliyiz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden 7. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 14 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 7. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:37
 • Guneş
  08:27
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı