« Hürriyet.com.tr
MENÜ

7 ayrı kategoride 45 yarışmacı

Bu yıl ilki düzenlenen İbradı Altınbeşik MTB Dağ Bisikleti Yarışları yapıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İbradı Kaymakamlığı, İbradı Belediyesi ile Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun ortak olarak düzenlediği yarışmada stardı Ormana belde merkezinde Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, İbradı Kaymakam Vekili Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren ile Ormana Belediye Başkanı Mehmet Ayhan Keskin verdi. 7 ayrı kategoride toplam 45 yarışmacının bulunduğu yarışta yarışmacılar, 8 kilometrelik parkuru tamamlayıp başlangıç noktasına gelerek yarışı tamamladılar.

Yarışlarda elit bayanlarda Semra Yetiş, elit erkeklerde Bilal Akgün, master kategorisinde Nevzat Kıral, U15'de Ahmet Naz, U17'de Onur Balkan, U23'de İsak Ünal ve yıldız bayanlarda Ayşe Çakır birinciliği kazandı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Müftüoğlu, yarışların tamamlanmasının ardından Altınbeşik Mağarası'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yarışmaya önemli sporcuların katıldığını belirtti.

Yarışmanın önümüzdeki yıllarda dünya genelinde tanınmasını hedeflediklerini dile getiren Müftüoğlu, “İbradı ilçesinde ilk defa ulusal bir yarış düzenlendi. Böylece Antınbeşik Mağarası'nın tanıtımıyla yola çıkarak ülke ekonomisine para kazanılması için temelleri attık. Temeller zordur, ama bu yarışlar zor olmadı” dedi.

Müftüoğlu, Bolu'da yapılan Maraton Yarışları ve Manavgat Dağ Bisiklet Maratonu Yarışlarını, İbradı Altınbeşik MTB Dağ Bisikleti Yarışlarına kaydırmayı düşündüklerini kaydetti.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak ise yarışların Antınbeşik Mağarası'nı tanıtmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Türkiye'de 50 mağaranın turizme hizmet ettiğini dile getiren Badak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen yıl mağara turizmini de desteklenecek dallar arasına aldı. Bu kapsamda Altınbeşik Mağarası'nın güzelleştirilmesinin ardından tanıtılması gerekiyordu. Biz de vatandaşlarımız ve belediye başkanlarımızla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün verdiği izin ile yarışları düzenledik” diye konuştu.

Törende daha sonra dereceye girenlere madalyaları verildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler