Gündem Haberleri

GÜNDEM

  7 asırlık sevgi pınarı

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

  Tüm insanlığı ayırım yapmadan sevgi ve hoşgörüye çağıran, tüm insanlığa kapısını açan Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölümünün 727'nci yıldönümünde anıldı.

  Ünlü Türk düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölümünün 727'nci yıldönümü anısına düzenlenen Mevlana Anma Törenleri 'Şeb-i Arus' gecesiyle sona erdi. Postnişin Mustafa Holat'ın yönetiminde sema yapan semazenler ile Devlet Sanatçısı Ahmet Özhan, Türk Tasavvuf Müziği konseri verdi.

  Yaklaşık 3 bin kişinin ilgiyle izlediği 'Şeb-i Arus' (Tanrıya ulaşma-Düğün gecesi) törenleri öncesi TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Keçeciler, Bal, Talay ve Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz birer konuşma yaptı.

  TBMM Başkanı İzgi, Mevlana'nın düşüncelerine dün olduğu gibi bugün de tüm dünyanın ihtiyacı olduğuna dikkati çekerken, ‘‘Mevlana'nın sevgi anlayışı günümüz için geçerlidir. Tüm insanlığın ihtiyacıdır. Fikir ve eserleriyle Mevlana, insan hakları evrensel beyannamesinin kurucusudur’’ dedi.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, ‘‘Mevlana 7 asırdan beri bütün dünyayı insancıl ve barışçıl düşüncelerle kuşatarak bir sevgi kaynağı yaratıyor. Mevlana en büyük sevgi pınarıdır’’ diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ise Mevlana'nın kişiliği ve felsefesi hakkında bilgi verdi.

  Berna Hanım Mevlana'ya gitti

  ÜNLÜ Türk Düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölümünün 727'nci yıldönümünde Mevlana Müzesi içerisinde ‘‘Vuslat’’ duasıyla anıldı. Anma törenine gelen Berna Yılmaz, kalabalık nedeniyle içeriye halka açık olmayan Derviş Kapısı'ndan alındı. Görevliler, Berna Yılmaz'ı Mevlana Müzesi'ne doğu tarafındaki hiç kullanılmayan ve halka açık olmayan Derviş Kapısı'ndan soktu. Berna Yılmaz'ın korumaları burada fotoğraf çekilmesini engelledi. Yarım saat süren dua sırasında Mevlana Müzesi'ni tıklım tıklım dolduran Mevlana hayranlarının büyük bölümü ‘‘Huu’’ çekerek zikir yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı