Ege Haberleri

EGE

  7.1 trilyonluk ödenek imzada

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.05.2000 - 00:01

  YAPIMI yıllardır tamamlanamayan ve büyük trafik kazalarına sahne olan İzmir- Ankara ve İzmir- Manisa yolları için Yüksek Planlama Kurulu'nun onayladığı toplam 7.1 trilyon liralık ek ödenek kararı, imza için Başbakan Bülent Ecevit'in önüne gitti.

  KARAYOLLARI Bölge Müdürü Turgay Çimen, bu yılki hedeflerinin ‘‘32 trilyon proje bedelli olan ve yapımı iki etapta süren 89 kilometrelik İzmir - Salihli yolunun sağlanan ödenekle ‘‘İki şeritli bölünmüş yol’’ olarak düzenleneceğini belirten Çimen, ‘‘Öncelikle kazaların önlenmesi amacındayız. Bu çalışmayı yıl sonuna kadar bitireceğiz’’ dedi. Çimen, gelecek ödeneğin 5.8 trilyon lirasının Ankara yoluna, 1.3 trilyon lirası da Manisa yoluna harcanacağını belirtirken, ‘‘Sabuncubeli ve Çiçekli bölgelerindeki bölümler de çift şeritli olarak bölünecek’’ dedi.

  ÇİMEN, Balçova’da Çeşme ile Aydın Otoyolu'nu bağlayan köprü için de 90.2 milyon dolarlık dış kredi sağlandığını bildirdi. Çimen, İkiztepe geçişinin 2001 yılı Temmuz'unda tamamlanması planlandığını belirtti. Bayraklı tünellerinin de 2001 yılında kullanıma açılacağını belirten Çimen, ‘‘Burada Örnekköy'den Girne'ye bir yol açacağız. Yolun tamamen bitmesi zaman alacağı için böyle bir geçici uygulamamız olacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı