Gündem Haberleri

  6'ncı Filo keşke gelse

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin ünlü 6'ncı Filosu'nun İskenderun Körfezi'ne yerleştirilme olasılığıyla ilgili Hürriyet'te yayınlanan haber, ilçede büyük yankı uyandırdı. İskenderunlular, 6'ncı Filo'nun Körfez'e yerleşmesi halinde Irak ambargosuyla felç olan ekonomilerinin canlanmasını ümit ediyor.

  İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, 6'ncı Filo için ‘‘Keşke gelse’’ diyerek kararı desteklediğini açıkladı. Körfez Savaşı'ndan sonra Irak'a uygulanan ambargo nedeniyle ekonomilerinin zor günler geçirdiğini belirten Şahin şöyle dedi: ‘‘İhtiyacları, bakım ve onarımları, alışverişleri kentimizdeki ticaret hacmini artıracaktır. Oda olarak bu tür gelişmelere açığız. Filo'nun Körfeze yerleşmesi için bazı altyapının hazır olması gerek. Herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Oda olarak yardıma hazırız.’’

  İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Recep Atakaş, globalleşen dünyada hızlı değişimin yaşandığını, Türkiye'nin de bu değişimde yerini alması gerektiğini söyledi. AB kapısının aralandığı dönemde Türkiye'nin gelişmelerden uzak kalamayacağını vurgulayan Atakaş, ‘‘Filo'nun Türkiye'ye gelmesini yıllar önce yanlış bulanlar bugün doğru olduğunu savunabilir. Körfez Savaşı sonrası büyük krize giren bölgemizin eski parlak dönenimi yakalaması için herkes üzerine düşen görevi yapmak zorunda’’ diye konuştu.

  Türkiye Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin Ortadadoğu ve Irak'tan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yüksekgönül ise, ‘‘6'ncı Filo'nun Körfez'e yerleşmesi bölge ekenomisine böyük fayda sağlayacaktır. Nakliyecilere de haraketlilik kazandıracaktır’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı