Gündem Haberleri

GÜNDEM

  68 gençlik lideri Çelimli yaşamını yitirdi

  Hürriyet Haber
  12 Mayıs 2011 - 17:13Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 18:10

  68 kuşağının ODTÜ’deki önde gelen devrimcilerinden Halil Çelimli yaşamını yitirdi.

  Cenazesi yarın Ankara Kocatepe’den kaldırılarak toprağa verilecek. Çelimli, vasiyeti üzerine Cebeci Mezarlığı’nda, hâlâ kim tarafından öldürüldüğü aydınlatılamayan dönemin öğrenci liderlerinden Taylan Özgür’ün yanına defnedilecek.

  ODTÜ’de öğrenim gördüğü 1965-70 yılları arasında ODTÜ Fikir Kulübü üyesi olan Çelimli, dönemin mücadelesine aktif olarak katılmış isimlerden biriydi. Çelimli, Taylan Özgür, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Sinan Cemgil ve Alpaslan Özdoğan’la birlikte NATO’ya karşı afişlemelerden, ABD Büyükelçisi Robert Commer’in otomobilinin yakılmasına kadar bir çok eylemin içinde yer almıştı. Çelimli, Commer olayının ertesindeki kaçaklık günlerini Taylan Özgür ve Yusuf Aslan’la birlikte Amasya Taşova’nın bir köyünde geçirmişti. Commer olayının ardından tutuklanan Çelimli, 70’li ve 80’li yıllarda mücadelesini TSİP ve TKP’de sürdürmüştü.

  Çelimli, son röportajlarından birinde "Gezmiş 68 gençliğinin tartışmasız lideriydi, ama Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) lideri açıkça Hüseyin İnan’dı. Özellikle ODTÜ’de sosyalist hareketin gelişip serpildiği yıllarda Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın büyük emeği vardı" diyordu.

  COMMER OLAYI

  1968 sonbaharında Vietnam’da savaşın Vietnamlılaştırılması ile görevlendirilmiş olan CIA uzmanı Robert Commer’in Türkiye’ye büyükelçi olarak atanması büyük tepki topladı. Protestolar sürerken ABD Ankara büyükelçisi Robert Commer, rektör Kemal Kurdaş tarafından 6 Ocak 1969’da ODTÜ’ye çağrıldı. Elçinin makam arabasının forsunu açarak rektörlük önünde park ettiğini duyan binlerce ODTÜ öğrencisi rektörlüğe koştu. Büyükelçinin arabası ters çevrildi. Halil Çelimli, Sinan Cemgil, Taylan Özgür, Ulaş Bardakçı ve İbrahim Seven, deposundan aldıkları benzinle, arabayı ateşe verdiler. Bu olayın ardından Commer Türkiye’den ayrılırken ODTÜ anti-emperyalist ve demokratik mücadelenin merkezi haline geldi. Commer’in arabasının yakılması dolayısıyla aranan öğrencilerden 7’si üniversitenin yeniden açılmasından sonra binlerce öğrencinin sevgi gösterisi ve desteğiyle teslim oldular ve kısa süre sonra da tahliye edildiler.

  68 gençlik lideri Çelimli yaşamını yitirdi

  Commer olayından sonra kaçaklık günleri
  Commer olayından sonraki kaçaklık günlerinde Amasya’nın Taşova İlçesi’nin bir köyünde. Sol önde Halil Çelimli, hemen arkasında Taylan Özgür; ortada İbrahim Seven, sağında Yusuf Aslan.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  68 gençlik lideri Çelimli yaşamını yitirdi

  Bir dönemin gençlik liderleri bir arada
  Halil Çelimli (solda), Yusuf Aslan (6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş ve Hüseyin İnan’la birlikte asıldı), İrfan Uçar (Eski Dev-Genç Genel Sekreteri), Taylan Özgür (23 Eylül 1969’da Beyazıt’ta sırtından vurularak öldürüldü)

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı