ANTALYA HABERLERİ

663. Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri Başladı

IHA
04.09.2015 - 17:15Son Güncelleme :

ANTALYA'NIN ELMALI İLÇESİ'NDE 663'ÜNCÜSÜ DÜZENLENEN ELMALI YEŞİLYAYLA GÜREŞLERİ BAŞLADI

IHA

Tarihin en eski organizasyonu Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri 663’üncü kez başladı. Geçtiğimizi yıl katılan baş pehlivan ve güreşçi sayısı ile Kırkpınarı geride bırakan Yeşilyayla güreşlerinde tüm boylarda kıran kırana mücadele yaşanacak.
Yağlı güreş tutkunlarının 1 yıldır heyecanla beklediği, tarihin en eski güreş organizasyonu Yeşil yayla güreşleri başladı. Türkiye’nin en ünlü başpehlivanları boy göstereceği yeşilyayla güreşleri için güreş severler Elmalı’ya akın etmeye başladı. Elmalı da 3 boyunca güreş şenliği yaşanacak. Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Elmalı Yeşilyayla Güreşleri bu yıl da güreş şölenine ev sahipliği yapacak. Türkiye’deki bütün başpehlivanların yanı sıra bin 500’ün üzerinde güreşçi er meydanında mücadele edecek. Başcazgırlar ile birlikte tarihi Edirne Davul-Zurna ekibi 20 davul, 20 zurna toplam 40 kişiyle organizasyona katılacak.
Tarihi Elmalı Yeşilyayla Güreşleri’nin geçen yıl Kırkpınar’ı gölgede bıraktığını belirten Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, güreşleri “Türk’ün ilk er meydanı” sloganıyla Türkiye’nin konuştuğu bir organizasyon haline getirdiklerini söyledi. Elmalı Yeşişyayla’nın Türkiye’nin en büyük yağlı güreş organizasyonu olduğunu ifade eden Başkan Öztekin, “Farklı ve köklü bir geçmişe sahip olan Yeşilyayla güreşleri güreş camiasının çok daha farklı baktığı, ilgiyle takip ettiği bir organizasyon. Geçmişten gelen köklü bir mirasa sahip. Elmalı her sene olduğu gibi bu sene de pehlivanların tüm boylarda kıran kırana mücadele edeceği bir er meydanı olacaktır” diye konuştu.
BAŞKAN TÜREL’İN DESTEĞİ BÜYÜK
Geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in büyük desteğiyle çok başarılı bir organizasyon gerçekleştirdiklerini anlatan Öztekin,“Hem maddi hem de manevi destekleri ile yanımızda oldu. Elmalı Yeşilyayla Güreşlerinin ivme kazanmasında gerçekten Menderes Başkanımın çok ciddi katkısı vardır” dedi.
İki yıldır Elmalı güreşlerinin hak ettiği noktaya gelmesi, tüm Türkiye’ye tanıtılması için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ümit Öztekin, “Örneğin güreşlerimizin logosunu yaptık. Bu logoya kurumsal bir kimlik kazandırdık ve ‘Türk’ün ilk Ermeydanı Elmalı’ dedik. Bu slogan gerçekten tuttu. Çünkü Elmalı Ata sporumuzun bilinen en eski organizasyonu” şeklinde konuştu.
EĞLENCELER İPTAL
Başkan Öztekin, 50 yıldır konserler, eğlenceler, panayırlar ile festival havasında geçen Elmalı Yeşilyayla güreşlerinde bu yıl terör olayları ve şehitler nedeniyle tüm eğlence programlarının kaldırıldığını söyledi. Öztekin, “Şehit olan askerlerimiz polislerimiz varken bizim eğlence organizasyonu yapmamız olmazdı. Elmalı Belediye Meclisimizde, tüm oy birliği ile tüm partilerimizin desteği ile bu yılki şenlik bölümünü kaldırdık. İptal ettik. Tamamen güreşlere odaklanacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 663. Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 17 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 663. Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri Başladı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  07:59
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı