66’sında 25 gibi olmanın sırları

Sevgili Hürriyet okurları... Kelebek’te yayınlanan ‘66 yaşında 25 gibi olmanın sırları’ yazı dizim sizlerden büyük ilgi gördü. Öyle ki, adeta gündem değişti. Birçok köşe yazarı bile köşelerini bu konuya ayırdı, gazete ve TV’ler ana haber olarak bu yazı dizisinden söz etti.

Ertuğrul AKBAY
07.03.2005 - 00:39 | Son Güncelleme :

Nasıl oluyordu da 66 yaşında bir insan 25 yaşında gibi her yönden güçlü olabiliyordu... Üstelik, doktora, ilaca para vermeden...

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler isteyen okuyucularımızdan yüzlerce faks ve e-mail geldi.

İşte, bu sorulara cevap verebilmem için bana bu köşe ayrıldı. Bu köşede elimden geldiğince sizin sorularınızı cevaplandırmaya çalışacağım.

Şunu özellikle belirtmek isterim ki... Ben doktor değilim. Bu gelen sorular arasında öyleleri var ki, ancak bir doktor cevap verebilir.

Benim anlayışıma göre, bir gazeteci her konuyu bilen kişi değildir. İyi bir gazeteci o konuda en bilgili kişiyi bulup, onun verdiği bilgileri en sade bir vatandaşın bile anlayacağı dilde yazandır.

Bu nedenle 66 yaşında her yönden güçlü olabilmem için kendimi, kendimin kobayı yaparak neleri yaptığımı, neleri yapmadığımı anlatırken, öte yandan, bir doktorun cevaplaması gereken her konudaki sorulara da bu konunun en iyi uzmanını bulup, onun ağzından soru sahiplerini bilgilendirmeye çalışacağım.

En içten saygı ve sevgilerimle...

Boyumu ameliyatla uzatmak istiyorum

Elvan / Muğla

Yaşım 22, boyum 1.50 diyorsunuz. Ve ameliyatla boy uzatmaktan söz ediyorsunuz. Sakın haa... Böyle bir şey düşünmeyin. Göze alınmayacak kadar riskli bir şey. Her ameliyatın bir yan etkisi vardır. Daha geçenlerde okudum bu ameliyat sonrası sakat kalanlar var. Üstelik, bir bayan için 1.50 pek kısa sayılmaz. Topuklu ayakkabı giyme imkanınız var. 10 santimlik bir topuklu ayakkabı sizi 1.60 yapar. Bu da normaldir.

Sporla boy uzatmaya gelince... Esnetme hareketleri ile siz boyunuzu birkaç santim uzatabilirsiniz. Yazınızdan anladığıma göre sporu seviyorsunuz. Size, barfikste kollar gergin sallamanızı tavsiye ederim. Bu harekete alıştıktan sonra, ayaklarınızla önce hafif, gittikçe de kaldırabileceğiniz ağırlıkta kilolar bağlayıp kollar gergin sallanın. Ancak bu esnetme hareketlerine başlamadan önce, ya 10-15 dakika koşarak, ya da ip atlayarak ısınmayı sakın ha ihmal etmeyin. Faydasını birkaç ay sonra göreceksiniz. Tabii, bu arada süt, yoğurt gibi kalsiyumlu, örneğin; portakal, greyfurt, muz ve elma gibi C vitaminli gıdaları bolca tüketmeniz faydalı olur.

Şunu da belirteyim ki, ben 50 yaşından sonra bile bu esnetme hareketleriyle boyumu 3 santim daha uzattım.

Oğlumun saçları hızla dökülüyor

Zeynep A. / İstanbul

‘Oğlum 20 yaşında. Saçları dökülüyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Son umudum sizsiniz’ demişsiniz.

Hiç dert etmeyin... Aynı yaşlarda benim de saçım dökülüyordu. Doktor doktor gezmiş, damardan iğneler bile olmuştum. Ama hiç faydasını görememiştim. O doktor, bu doktor... O ilaç, bu ilaç, derken 3 yıla yakın zamanım kaybolduktan sonra Zeytinyağı, susam yağı ve sarımsak karışımı sayesinde saçlarım kurtuldu. İşte o formül:

Bir çorba kaşığı doğal ve katıksız zeytinyağı içine bir çorba kaşığı susam yağı ekleyin. Ve bir ufak baş sarımsağı ezip bu iki karışımın içine katıp karıştırın. Sonrada, masaj yapar gibi saçınıza sürün. En az iki saat böyle kalmalı.

Benim tercihim gece yatarken saça sürüp, yastığın üstüne de bir havlu serdikten sonra bu şekilde uyuyup sabahleyin saçı yıkamak... Ben hala haftada veya 15 günde bir kez bu şekilde uyurum.

Bu arada, uzman doktorların da belirttiğine göre, erkeklerin 15 mg., kadınların ise 12 mg. çinko almaları saç dökülmesini önlemede önemli rol oynar. Çinko en çok karaciğer, yumurta, hindi eti, yoğurt, ayçiçeği, fasülye ve brokolide bulunuyor.

Yukarıda açıklandığım karışımla yapılan masajın yanı sıra bu yiyeceklerin tüketilmesi saç dökülmesini ve beyazlaşmasını önlemede çok yardımcı olduğunu kısa sürede göreceksiniz.

İlaç almadan normal bir uykuyu özledim

Emel Ö. / Mersin

‘Uykusuzluk çekiyorum. Çok halsizim. Uyku ilaçları alıyorum. Bu ilaçlar beni daha da halsiz yapıyor. Bu da işime yansıyor. Randımanım azalıyor. İlaç almadan normal şekilde uyumam için bir çare var mı’ diye sormuşsunuz.

Genelde çok kişi Emel hanım gibi uykusuzluktan şikayet ediyor. Tabii, bunda günün getirtiği stresler en önemli rollerden birini oynuyor. Uyku her insan için yiyecek, içecek kadar önemlidir. Zira, gerçek ve gizli güç uykuda saklıdır.

Peki, uykusuzluğun doğal olarak bir çaresi yok mu?

Evet, var... Yeter ki moralinizi bozmayın.

Yatmadan iki saat önce bir kase içine, (mümkünse yağsız yoğurt tercih edilsin) 5-6 çorba kaşığı yoğurt ve bir çorba kaşığı da keten tohumu koyup yiyin. Ama, başka yiyecek ağzınıza koymayın. Ne kadar aç yatarsanız sabahları o kadar daha dinç kalkarsınız. Bunu aklınızdan çıkartmayın.

Uyumadan yarım saat önce ise, bir demliğin içine : Bir çay kaşığı rezene, bir çay kaşığı anason, bir çay kaşığı kuş dili tohumu, 3-4 yaprak melisa otu koyup çay gibi demledikten sonra (isteyen içine tad versin diye yeterince bal koyabilir) 1-2 çay bardağı içip yatın. Ben bunu genelde hep yapıyorum. Bana çok iyi geliyor. Hiç uykusuzluk çekmiyorum. (Bu bitkileri her baharatçıda çok ucuza bulabilirsiniz.) Tabii, yatak odanızın havalandırılmış olması ... Mümkünse bir pencere aralığından havanın ceryan yapması uykunuza yardımcı olacaktır. Bu arada, yatağınızın yumuşak olmamasına da dikkat edin. Ve yatağa girdiğiniz anda tüm düşüncelerinizi ceketinizi çıkartır gibi aklınızdan çıkartın. Hiçbir şey düşünmeyin. Bu, iyi bir uykunun temel kaidelerinden biridir. .

25’indeyim, aynaya bakınca utanıyorum

Neriman K. / İzmir

‘Boyum 1.65, kilom 71, yaşım 25... Aynaya bakmaya korkuyorum. Vücudum çok yağlı. Genç yaşımda olmama karşın göğüslerim sarkık duruyor. Bacak ve kollarımın iç kısımları çok gevşek. Ancak, ben düşük ücretle çalışan bir memurum. Öyle ilaca, doktora verecek param yok. Ama, kafama koydum. Sizin dediklerinizi yapmaya çalışacağım’ diyorsunuz.

Neriman hanım yaşınız çok genç, bu nedenle istediğiniz forma girmek elinizde. Size tavsiyelerimin yanı sıra spor da yaparsanız sağlıklı bir şekilde forma girersiniz. Ancak, bazı diyetisyenlerin iddia ettiği gibi ayda 7-8 kilo birden vermek doğru değildir. Zira aç kalınarak, hele spor yapmadan verilen kilo ileriki aylarda fazlasıyla geri alınır.

Siz işe Kafkas halkının ‘Boşaltma’ dediği şekilde başlayın. Yani, aynı haftanın bir günü, örneğin pazartesi günü sırf meyva yiyin. Ne meyvesi olursa olsun. İstediğiniz kadar su içebilirsiniz. Diğer bir gün, örneğin Cuma günü sırf süt, yoğurt veya sütten yapılmış her şeyi yiyebilirsiniz. Tabii, su içmek serbest. Ancak, katiyen ekmek veya başka bir madde, örneğin çikolata, kuruyemiş gibi yiyecekler bu boşaltma günlerinde yasak.

Diğer günler mümkün olduğu kadar yağlı yiyeceklerle, tatlı, tuzlu, hamurlu yiyeceklerden kaçınıp bol su içerek istediğinizi yiyin. Sadece akşam hava karardıktan sonra yemeği kesin. Ve yatmadan iki saat önce, bir kase yoğurt içine bir çorba kaşığı keten tohumu koyup sadece bunu yiyin. Bu arada, Kafkas usülü demlenen Kekikli çaydan istediğiniz kadar bolca içebilirsiniz. Öte yandan Kuş Dili bitkisi (her baharatçıda var) çay gibi demleyip günde birkaç bardak için. Kuş Dili Çayı sizin fazla kilolarınızı eritmekte yardımcı olacaktır. Bu arada, içki ve sigara katiyen yok. Zayıflatan, güçlendiren spor hareketlerini ayrıntılı anlatacağım. Siz şimdilik, fırsat buldukça yürüyün ve koşun.

NOT: Tavsiyelerimi uygulamadan önce rutin bir doktor kontrolünden geçiniz. Zira sağlık yönünden bir sorunu olmayan kişiler olduğunuzu düşünerek sorularınızı cevaplıyorum. İsminizi veya rumuzunuzun yanına hangi şehirden olduğunuzu yazmanızı da rica ederim.

HAFTAYA...


Kaç yaşında olursa olsun, kadın ve erkekte cinsel güç nasıl artar?

Hangi spor hareketleri hem daha kolay zayıflatır, hem de daha güçlü yapar?

Ne tür içecek ve yiyecekler insanın daha güçlü olmasında katkı sağlar?

Sorun, Ertuğrul Akbay yanıtlasın

kelebek@hurriyet.com.tr

Faks: 0 212 677 04 35

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün