Gündem Haberleri

  65 yıl nüfus cüzdanı olmadan yaşadı

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 10:57 | Son Güncelleme:

  Yozgat'ta yeşil kart talebinde bulunan kişinin, 65 yıldır nüfus cüzdanı olmadığı anlaşıldı.

  65 yaşında olduğunu belirten Said Daler, 3 yaşına geldiğinde annesi ve babasını kaybettiğini, kendisini Sorgun İlçesi Çötelli köylülerinin büyüttüğünü söyledi.

  Köylülerin kendisine nüfus cüzdanı çıkarttırmadığını bildiren Daler, imam nikahı ile birlikte yaşadığı eşinin de 2 yıl önce öldüğünü belirtti.

  Köyde çobanlık yaparak geçimini sağlayan ve çocuğu bulunmayan Daler, bugüne kadar sağlık sorunlarını yardımla çözdüğünü ifade ederek, “Karım ölünce hastalandığımda ilaç alamaz oldum. Köylülerin yardımı ile yeşil kart almak için Sorgun Kaymakamlığı'na başvurdum” dedi.

  Kaymakamlığın, nüfusa kaydı olmadığı için yeşil kart verilemeyeceğini, bu yüzden nüfus kaydı yaptırması gerektiğini bildirdiğini söyleyen Said Daler, yaş tespiti için Yozgat Devlet Hastanesi'ne gidip, kurul raporu aldığını bildirdi.
  Yakında nüfusa kaydını yaptırıp ve yeşil kartını alacağını belirten Daler, şöyle dedi:
  “Bugüne kadar köyden dışarı çıkmadım. Okula gitmedim, askere de çağırmadılar. Sorgun'u da bilmem, Yozgat'ı da bilmem. Komşuların yardımıyla bu işlemler için ilk kez Sorgun'a, daha sonra da Yozgat'a geldim. Çoluk yok, çocuk yok, kimsem yok. 20-30 sene önce ameliyat için komşularım hastaneye getirdi. Bir de geçen yıl yine hastaneye muayene için getirildim. Onun dışında bir yeri bilmiyorum.” 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı