Gündem Haberleri

GÜNDEM

  65 saat sonra üç mucize

  VAN (DHA)
  26 Ekim 2011 - 07:35Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 11:19

  Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin ardından aralıksız çalışan arama kurtarma ekipleri, Erciş'te 65 saat sonra 3 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı. Sağ kurtarılanlardan 27 yaşındaki Gözde öğretmenin duran kalbi çalıştırıldı. Gözde Bahar Van'a sevkedildi.

  Erciş Seylan Caddesi Aydınlar Apartmanı’nın enkazında süren arama kurtarma çalışmaları sonucunda 18 yaşındaki Eyüp Erdem’e ulaşıldı. Yapılan çalışmalar sonucu Erdem, 61 saat sonra enkaz altından çıkartıldı. Sahra hastanesine kaldırılan Erdem tedaviye alındı.

  Deprem anından bu yana enkazın başından ayrılmayan baba Salih Erdem, oğlunun Erciş'te Makine bölümünde yüksek okul eğitimi gördüğünü, yaklaşık 1 ay önce yaşadıkları Muş'un Malazgirt ilçesinden Erciş'e geldiğini söyledi.

  Salih Erdem, oğlunun arkadaşlarıyla beraber kiraladıkları bu evde yaşadığını anlattı.

  Bu arada enkazdan çıkarılırken bilincinin açık olduğu görülen üniversite öğrencisi Eyüp Erdem'in, kurtarma çalışmaları sırasında bulunduğu yerden ekiplerle konuştuğu duyuldu.

  65 SAAT SONRA GELEN MUCİZE

  /images/100/0x0/55ea8f9ef018fbb8f8880416Erciş'te yaklaşık 65 saat sonra 25 yaşındaki Balıkesir Gönenli öğretmen Sediye Erdem’i enkazdan yaralı olarak kurtardı. Eşiyle birlikte Küplü Köyü ilköğretim okulunda görev yapan Sediye öğretmen, sahra hastanesinde Ahmet öğretmeni sordu. İki yıllık evli öğretmen çiftten Ahmet Erdem’i kurtarma çalışmaları süryor.

   

  SEDİYE ÖĞRETMEN 65 SAAT SONRA SAĞ ÇIKARILDI / WEB TV 

   

  Pazar günü saat 13.41’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depreme, Sediye öğretmen 2 yıllık eşi Ahmet Erdem ile birlikte Vanyolu Caddesi’ndeki 5 katlı Emre Apartmanı’nın 3’üncü katında yakalandı. Katları üst üste kağıt helva gibi çöken apartmanda kurtarma çalışmaları yapan Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Ekibi, bugün saat 05.45’de Sediye öğretmene ulaştı. Teknik cihazlarla yapılan müdahale sonucu çıkarılan 65 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan Sediye öğretmen ambulansla stadyum yanında kurulan sahra hastanesine getirildi. Sediye öğretmen sedye üzerindeyken görevlilerden su istedi.

  Babası Hidayet Acıhan, diğer kızı Sabriye ile hastaneye gelerek görevlilerden öğretmen kızının sağlığının iyi olduğu haberleri alınca büyük sevinç yaşadı. Hastanade görevli doktorlar tarafından müdahale edilen Sediye öğretmen ambulansla Van’a götürülürken, yanına gelen ablası Sabriye Acıhan’a eşi Ahmet’in öldüğünü sandığını söyledi. Eşi için üzüntü duyan Sediye öğretmeni ablası Sabriye Acıhan, "Eşin ölmedi, onu kurtarmak için ekipler çalışıyor" diye teselli etmeye çalıştı.

  /images/100/0x0/55ea8f9ef018fbb8f8880418GÖZDE ÖĞRETMENİN DURAN KALBİ ÇALIŞTIRILDI

  Enkazdan 66 saat sonra ise bir başka mucize gerçekleşti. 27 yaşındaki İngilizce öğretmeni Gözde Bahar enkazdan sağ kurtarıldı ancak kalbi durdu. Sağlık görevlilerinin müdahalesiyle kalbi tekrar çalıştırılan öğretmen Van'a sevkedildi.

  GÖZDE ÖĞRETMEN 70 SAAT SONRA ENKAZDAN ÇIKARILDI / WEB TV

  Depremden sonra ilçede arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler, ilçe merkezinde çöken Altıntaş apartmanının enkazında çalışmalarını yoğunlaştırdı. Burada yürütülen çalışmalar sonucunda, saat 08.00 sıralarında 27 yaşındaki Gözde Bahar'a ulaşıldı.

  Ekipler uzun uğraşlar sonucu Gözde Bahar'ı enkaz altından çıkarmayı başardı.

  Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Gözde Bahar, ilçe spor salonunda kurulan Sahra Hastanesine kaldırıldı. Solunum sıkıntısı çeken ve kalbi yolda duran Gözde Bahar, Sahra Hastanesinde yapılan müdahaleyle hayata döndürüldü. Gözde Bahar, daha sonra ambulans helikopterle Van Eğitim ve Araştırma hastanesine sevk edildi.

  5 Eylülde İngilizce öğretmeni olarak ilçede göreve başladığı öğrenilen Gözde Bahar'ın, daha önce Doğubayazıt da sözleşmeli öğretmen olarak görev yaptığı kısa süre önce de kadrolu öğretmen olarak Erciş'e atandığı öğrenildi.

  Kızının enkaz altından çıkarılışını gözyaşları içinde izleyen anne Şüküfe Çamoğlu, kızının bir arkadaşıyla çöken binada yaşadığını, arkadaşının deprem sırasında evde olmadığını anlattı.

  Gözde Bahar'ı hastanede yalnız bırakmayan nişanlısı Hasan Gürcan da, 10 Temmuzda nişanlandıklarını söyledi.
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı