Gündem Haberleri

GÜNDEM

  630 milyon dolarlık isyan

  Hürriyet Haber
  08 Kasım 2009 - 13:56Son Güncelleme : 08 Kasım 2009 - 13:56

  Elazığlı “Heylani Kebir Ailesi”nden Sait Ali Bayrak, babasının, 12 Eylül öncesinde bir İsviçre bankasının kasasına koyduğu 630 milyon dolar değerindeki Osmanlı altınları ile değerli ziynet eşyasının kendilerine teslim edilmediğini öne sürdü.

  Bayrak, Ramada Otel'de düzenlediği basın toplantısında, “aşiretin eski  lideri” olan babası Hasan Bayrak'ın, 12 Eylül 1980 öncesinde 800 bin adet  Osmanlı altını ve çok değerli ziynet eşyaları ile bazı belge ve el yazması  kitapları, İsviçre'deki bir bankanın kasasına bıraktığını söyledi.

  Bayrak, bu mal varlığından, babasının vasiyeti nedeniyle 2005 yılı Ağustos ayında haberdar olduğunu belirterek, “Bu tarihten sonra mal varlığını  alabilmek için mücadele ettim. 630 milyon dolar değerindeki Osmanlı altınları ile  değerli ziynet eşyası tarafımıza teslim edilmemektedir. Hakkımız olan mal  varlığımız banka tarafından gasp edilmektedir” diye konuştu.

  Sait Ali Bayrak, altın ve ziynet eşyalarının önce kendilerine verilmek  istenmediğini, ardından paranın alınabilmesinin yaklaşık 15 yıl sürebileceğini,  ancak parayı İsviçre'de kullanmak isterse kendisine daha erken verilebileceğinin  söylendiğini iddia etti.

  Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK)  başvurduğunu ifade eden Bayrak, şunları söyledi:

  “Konuyla devletin de ilgilenmesini istiyorum. Resmi başvuruyu yaptık. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Hükümetin çıkardığı varlık yasası da  bizim için önemli bir aşama oldu. Bu sayede biz de bu yasayı kullanarak bu  girişimi yaptık. Eskiden olsa böyle bir girişimi dillendirmeye bile cesaret  edemezdik. Para ailemin birikimi olmasına rağmen farklı düşünceler olabilirdi. Banka, paranın Türkiye veya başka bir ülkeye gitmesini istemiyor. Ancak  servetimizi Türkiye'ye getirerek kendi ekonomimize katkıda bulunmayı arzu ediyoruz.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı