630 milyon dolarlık ilk ticariler banttan indi

Aslan BATUR
24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

2011 yılını “Ticaride Yatırım Yılı” ilan eden Ford Otosan, açıkladığı 1 milyar dolarlık yatırımın ilk meyvelerini almaya başladı. Dün 1 milyar dolarlık yatırımın 630 milyon dolarını oluşturan yeni Transit Ailesi’nin iki yeni üyesini törenle bantlarından indiren Ford Otosan, bu iki ticari modelden yılda 130 bin adet üretecek.

TÜRKİYE’nin önde gelen otomotiv şirketlerinden Ford Otosan, 2011 yılında açıkladığı 1 milyar dolarlık yatırımın meyvelerini almaya başladı. Ford, efsanevi ticari aracı Transit’in Ford dünyasında tamamen yeni bir segment yaratan iki üyesi Tourneo Custom ve Transit Custom’u Kocaeli Fabrikası’nda törenle üretmeye başladı. Ford Otosan, 630 milyon dolarlık yatırımla bu iki modelin dışında 2013 Ağustos’ta da ailenin yeni bir üyesini daha üretecek. Ford dünyasının ticari araç üssü olmaya devam edecek olan Ford Otosan, Türk mühendis ve işçilerinin emeğinin izlerini taşıyan Tourneo Custom ve Transit Custom modellerinden yılda 130 bin adet üretecek.

İŞTE ARACIN FOTOĞRAFLARI

47 yıldır üretilen oto ikonu

Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood, törende yaptığı konuşmada, 47 yıldır üretimi devam eden Transit’in, Ford Avrupa ürün portföyündeki en uzun ömürlü model olduğunu belirtti. Wood, Transit’in ticari araçlar dünyasında saygı duyulan ve global olarak benimsenmiş gerçek bir otomotiv ikonu olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Transit modeli 47 yıldır üretilmekte ve Ford’un Avrupa ürün gamı içerisinde en uzun soluklu modellerinden biri. Bugün (dün) bu uzun ve prestij dolu tarihte tamamen yeni bir sayfa açmak üzere Transit ürün ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom modellerine hoş geldin demek için buradayız. Bu iki model, 2001 yılından bu yana Transit’in evi sayılan ve bugüne dek 2 milyon 250 bin adet üretim yaparak dünyanın dört bir yanında 70 ülkeye ihraç eden Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilecek.”

Ekimde tüm dünyada satışta

Transit Custom ve Tourneo Custom’ın Ekim ayının başlarında Türkiye, Avrupa ve diğer uluslararası pazarlarda satışa sunulacağını belirten Wood, “2 model Ford Otosan’ın Kocaeli ve Gebze tesislerinin büyük desteği ile Ford Ürün Geliştirme Ekibi tarafından geliştirildi. Custom ve Transit Custom modellerinin tasarım ve mühendisliklerindeki mükemmelliği, artık dünya çapında üretim deneyimine sahip Kocaeli Fabrikası’nın eseri” dedi. Artan ihracatıyla Ford Otosan’ın ülke ekonomisine katkı sağlayarak net ihracatçı kimliğine sahip olduğunu ispatladığını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise törende yaptığı konuşmada, Tourneo Custom ve Transit Custom modelleriyle Ford dünyasının iki farklı segmente girdiğini belirtti.

Yılda 130 bin adet üretilecek

Yenigün, “Ve bu, ilk defa Türkiye üzerinden, Ford Otosan üretimiyle gerçekleşiyor. Tourneo Custom ve Transit Custom projeleri için planladığımız 630 milyon dolarlık yatırımın yaklaşık üçte ikisini 2012 sonuna kadar tamamlamış olacağız. Üç yıllık yatırım planlarımız henüz sürüyor. Ancak 1.5 yıl sonra tamamlandığında, Kocaeli fabrikası kapasitemiz 110 bin adedi yeni hafif ticari aracımız, 290 bin adedi Yeni Transit ailesi üretimi olmak üzere toplam 400 bin adede ulaşacak. Bugün hattan indireceğimiz Tourneo ve Transit Custom modellerimizin yıllık üretimini 130 bin olarak planlıyoruz” dedi.

Motorunu Türkler geliştirdi

OTOMOBİL benzeri iç bölümü ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojileri ve sınıf lideri yakıt ekonomisiyle Tourneo Custom, yolcu taşıma araçları sınıfında şıklık ve fonksiyonelliği yeni bir düzeye çıkarırken Transit Custom da Kombi ve Kombi Van modelleriyle hem yük taşıma hem de personel taşıma yapan kullanıcıları hedefliyor. Yeni ticari modellerde mühendisliği Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motor yer alıyor. Motor, 100, 125 ve 155 beygir gücünde versiyonlara sahip.


90 ülkeye ihraç  edilecek Transit ekonomisi sürecek


TOURNEO Custom ve Transit Custom ile birlikte ihracat pazarlarına Güney Afrika ve Meksika’nın da ekleneceğini belirten Haydar Yenigün, “Yeni ürünlerimizle birlikte, ihracat pazarlarımızı da arttırarak, mevcut 70 ülkeye yapılan ihracatımızı 90 ülkeye çıkartarak yeni pazarlara da gireceğiz. Bu yeni pazarların arasında Güney Afrika ve Meksika da bulunuyor” dedi. Tourneo Custom ile Transit Custom üretimi için yan sanayiye yaklaşık 150 milyon dolar yatırım yaptıklarını da belirten Yenigün şöyle konuştu: “Türkiye’de 1967 yılında başlayan Transit üretimiyle birlikte ülkemizde bir ‘Transit ekonomisi’ oluştu. Geçtiğimiz 45 yılda Transit kendi yan sanayisini, bayi satış teşkilatını ve servis ağını oluşturdu. Bu sayede de Türk Ekonomisi büyüdü, gelişti. Sınıfının jenerik ismi olan Transit ailemizi genişletmeye, pazara uygun ürün çeşitliliğimizi artırmaya ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Koç: Dünyanın her yerinde Transit görmek gurur verici


KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç törende yaptığı konuşmada, Ford’u yepyeni bir segmente sokan yeni araçların hayırlı olmasını dileyerek, “Ekonominin bel kemiği olan otomotiv sektörüne 84 yıldan beri hizmet vermekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi. Koç, konuşmasında, Ford Otosan’ın başarılarına da değinerek şunları söyledi: “Ford Otosan’ın bugün 10 milyar TL’nin üzerinde cirosu ile Türkiye’nin en büyük otomotiv sanayi şirketi haline geldi. 2012-2014 yılları arasında sürekli yeni model lansmanları yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönem yapacağımız yeni yatırımlarla ve Kocaeli fabrikamızın yanında yaptığımız Yeniköy fabrikamızın tamamlanmasıyla kapasitemizi 400 bin adede çıkaracağız.”
Ford Otosan’ın bugünlere gelmesinde Transit ailesinin çok büyük bir payı olduğunu da kaydeden Koç, “Bizim ürettiğimiz bu araçları çok farklı ülkelerde gördükçe mutluluk duyuyorum. Ülkemizde ise kamu kuruluşlarından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, kobilerden, büyük dağıtım şirketlerine ve İstanbul’un çehresini değiştiren sarı dolmuşlara kadar Transit’leri her yerde görmenin gururunu taşıyoruz” dedi.

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı