« Hürriyet.com.tr
MENÜ

6222 sayılı yasayı vurdular

Bursa’yı savaş alanına çevirenLER beraat etti, zihinlere, “Öyleyse bu yasa niye var” sorusu takıldı.“Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi” adını taşıyan ama şike davasıyla ünlenen 6222 sayılı kanun, şikede çok sayıda mahkumiyet getirdi ancak şiddetten ceza alan yine çıkmadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BURSA’da geçen yıl Bursaspor ile Beşiktaş arasında oynanması gereken maçın iptal edilmesine kentin adeta savaş alanına dönmesine, tam 120 polisin yaralanmasına, iş yerlerinin yağmalanmasına yol açan olaylar için açılan davada kimse mahkum olmadı. Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 42 sanık hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme heyeti, Bursaspor yönetim kurulu üyelerinin delil yetersizliğinden, diğer sanıkların ise suç unsuru olaya karışmadıkları gerekçesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Eski tas eski hamam mı?

6222 sayılı yasa, spordaki şiddeti önlemek amacıyla çıkarıldı. Aynı yasa, şike ve teşviği de kapsarken, kamuoyunun gündemine daha çok bu yönüyle geldi. Son olarak da hafta başında çok sayıda kişi şike ve teşvikten ceza aldı.  Yasanın kapsadığı alanlardan birinde böyle ağır cezalar verilirken asıl çıkma nedeni olan şiddet konusunda caydırıcı bir cezanın gelmemesi, kamuoyunda “Şiddeti yaratanlar, o sahalarda bulunmaya yine devam edecek mi” kaygısını büyüttü.

12 Mayıs 2012

F.BAHÇE ile G.Saray arasındaki maç sonunda sahaya giren bir taraftar, ‘Düğün davetiyesi vermek için indim’ demişti.

16 Nisan 2012

BEŞİKTAŞ-Galatasaray maçında sahaya inen taraftarlar, Eboue’ye saldırdı. ‘Bizi tribünden ittiler’ diye kendilerini savundu.

12 Mayıs 2012

F.BAHÇE-G.Saray derbisinden sonra sahaya giren taraftarlar, ‘Fotoğraf çekip Twitter’a koymak için indik’ ifadesini verdi.

4 sanık da tahliye olmuştu

2010-11 sezonundaki Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi olaylarda üç Bursasporlu taraftar bıçaklanmıştı. Olayla ilgili gözaltına alınan 4 sanık ise, 8 Şubat 2011’de görülen duruşma sonrası tahliye olmuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler