62 maddelik ek niyet mektubu

Hürriyet Haber
22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk hükümetinin ekonomik programıyla ilgili olarak Uluslararası Para Fonu IMF'e gönderdiği ve IMF İcra Kurulunca kabul edilen ek niyet mektubu, kurul toplantısında Türkiye'ye yönelik destek paketinin kabul edilmesiyle birlikte açıklandı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in imzalarını taşıyan ve IMF Başkanı Horst Köhler'e hitaben yazılan ek niyet mektubu, 18 Aralık 2000 tarihini taşıyor ve 62 maddeden oluşuyor.

Ek niyet mektubunun ilk yedi maddesinde 2000 yılındaki ekonomik gelişmeler anlatıldı. Daha sonraki maddelerde, Türk hükümetinin geçen yıl imzalanan Stand-By anlaşması ve son gelişmelerin ardından yapılan düzenlemeler ışığında, 2001 ve 2002 yılındaki hedefleri ve alınacak önlemler ayrıntılarıyla dile getirildi.

Ek niyet mektubundaki bu açıklamalar, 2001-2002 yıllarındaki politika hedefleri ve genel makro ekonomik idare stratejisi, para politikası, kamu borçları idaresi, gelirler politikası, para ve döviz kuru politikaları, yapısal konular, özelleştirme, sosyal güvenlik reformu, parasal idare ve şeffaflık, vergi idaresi, tarım politikaları ve bankacılık sektörü başlıkları altında incelendi.

Aralık'tan Aralık'a 2000 yılının 12 aylık enflasyon oranının yüzde 38 olarak beklendiği, aynı dönem için 2001'de enflasyon oranının yüzde 12, 2002 sonunda ise tek haneli bir rakam olarak hedeflendiğini bildirdi.

Türk hükümetinin ek niyet mektubunda, 2001 yılı için gayri safi milli hasıladaki büyüme oranı yüzde 4-4.5 olarak tahmin edildi. 2002 ve sonrası için ise büyüme oranının yüzde 5-6 dolaylarında olması beklendiği ifade edildi.

Mektupta hükümetin birincil amacının, enflasyon hedefine ulaşılması ve dış işlemlerdeki umulan ilerlemenin sağlanması olduğu kaydedildi.

Mektubun gelirler politikası bölümünde, kamu kuruluşlarındaki ücret artışlarının yanısıra asgari ücretteki artışlarda hedeflenen enflasyon oranlarının göz önüne alınacağı belirtildi.

Ek niyet mektubunun özelleştirme bölümünde, 2000 yılındaki işlemlerle 5.6 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildiği, bunun 3.5 milyar dolarının devletin kasasına girdiği, geri kalan 2.1 milyar dolarlık kesinleşmiş satış bedelinin de 2001 başında elde edileceği kaydedildi.

5.6 milyar dolarlık bu rakamın, 2000 yılı hedefinin gerisinde bulunmakla birlikte, 1986'dan 2000'e kadar yapılan toplam 5.6 milyar dolarlık özelleştirmeye eşit olduğu vurgulandı.

Mektupta, 2001 yılındaki özelleştirme planlarıyla ayrıntılar verilerek, 2001 yılında devletin kasasına özelleştirmeden 6-7 milyar dolar girmesinin beklendiği anlatıldı.

Bu paranın 1.7 milyar dolarının Özelleştirme İdaresi tarafından masraflar ve kitlerin transferiyle ilgili harcamalara kullanılacağı, geri kalan miktarın ise hazineye devredilerek borç indiriminden yararlanılacağı ifade edildi.

Mektubun vergilerle ilgili bölümünde, alınacak önlemler belirtilirken, herhangi bir vergi affı düşünülmediği kaydedildi.

Ek niyet mektubunun son bölümünü oluşturan bankacılık başlığında da Türk hükümetinin hem disiplini artırarak, hem de bankalara olan güveni yükselterek bankacılık sektörünü güçlendireceği önlemler alacağı vurgulandı. (aa)


Üçüncü ek niyet mektubu

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı