Dünya Haberleri

DÜNYA

  61 gün sonra pes ettiler

  AA
  16.05.2017 - 10:39 | Son Güncelleme: 16.05.2017 - 15:07

  Hollanda’da 61’inci gününü tamamlayan koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamadı. Koalisyon görüşmelerini yürütmekle görevlendirilen, son hükümette Sağlık, Sosyal Yardımlaşma ve Spor Bakanı Edith Schippers, VVD, CDA, D66 ve GL partileri arasında yapılan müzakerelerin özellikle göç konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle tıkandığı bildirildi.

  61 gün sonra pes ettiler

  GÖÇ dışında küresel iklim değişikliğine karşı alınacak önlemler ve maaş artışları gibi başka konular da partiler arasında büyük farklılıkların olduğunu aktaran Schippers, “Koalisyon görüşmeleri tıkandığı için dört parti müzakerelere devam etmeme kararı aldı. Şimdiye kadar yapılan müzakerelerle ilgili raporu istifamla birlikte Temsilciler Meclisine sunacağım” dedi.
  Başbakan Mark Rutte ise “Dört parti arasında yapılan koalisyon görüşmelerinin tıkanması talihsizlik oldu. Herkes görüşmelere ciddiyetle yaklaştı. Bunun sonucunda hükümeti kurmak isterdik ama başaramadık. Bu üzücü, çünkü ülkenin yönetilmesi lazım” diye konuştu.

  DAHA BAŞTAN BELLİYDİ

  Görüşmelerin tıkanması sebebiyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını aktaran CDA lideri Sybrand Buma, “Partiler arasındaki farklılıklar daha baştan belliydi. Buna rağmen ortak bir noktada buluşmak için herkes elinden gelen her şeyi yaptı” dedi.
  İlk tercihinin hükümetin bu dört partinin katılımıyla kurulması olduğunu belirden D66 lideri Alexander Pechthold, “Göç konusunda bazı konularda ilerleme sağlasak da bu yeterli olmadı” değerlendirmesinde bulundu.

  KUZU: YENİ Mİ ANLADINIZ!

  Müzakere süreci için diğer parti liderlerine teşekkür eden GL lideri Jesse Klaver ise “Artık bu tur görüşmeleri bitti. Bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğimize bakacağız” ifadelerini kullandı.
  Türk azınlığın partisi Denk Partisi lideri Tunahan Kuzu sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Dört parti lideri de koro halinde ‘aşılmaz farklılıklardan’ bahsetti. Bunu anlamak için gerçekten 61 gün geçmesi mi gerekiyordu?” ifadesine yer verdi.

  2012’DE 54 GÜN SONRA KURULMUŞTU

  Hollanda’da 2012’de yapılan önceki genel seçimlerden sonra da iki partiden oluşan koalisyon hükümeti 54 gün sonra kurulabilmişti.
  Son seçimler sonrası VVD 33, PVV 20, CDA 19, D66 19, SP 14, GL 14, PVDA 9, CU 5 ve Denk Partisi 3 milletvekili ile mecliste temsil ediliyor.
  Genel seçim sonucunda 150 sandalyeli mecliste 20 milletvekilliği elde ederek, ikinci büyük siyasi parti olan Geert Wilders’in liderliğindeki aşırı sağcı PVV, seçimin ardından hiçbir siyasi parti ile koalisyon kurmayacağını bildirmişti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı