Ege Haberleri

  61.5 milyon liralık imzalar bugün atılıyor

  İZMİR, (DHA)
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önemli çevre yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinde oluşan çamurların doğaya zarar vermeden bertarafı ve kokunun önlenebilmesi için önemli bir yatırımı daha başlatıyor.

  Arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 6 kat azaltacak ve yüzde 90 oranında kurutarak tarım alanlarında veya çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılır hale getirecek “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi”nin kurulması için uzun süredir çalışan Büyükşehir, 2012’in ilk ayında yatırıma start veriyor.
  Başkan Aziz Kocaoğlu, Türk-Yunan ortaklığı AKTOR-ARBIOGAZ firmasıyla bugün Tarihi Havagazı Fabrikası’nda protokol imzalayacak. 24 milyon 513 bin lira ve 14 milyon 928 bin Euro olmak üzere yaklaşık 61.5 milyon liralık teklifle ihaleyi kazanan ve bu iş için ortaklık oluşturan firma, tesisin yapımına bu ay içinde başlayacak.

  2 yılda tamamlanacak

  Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni tesisin kurutma ünitesi 16 ayda, çürütme ünitesi ise 2 yılda tamamlanacak. Yatırımın hayata geçirilmesiyle, halen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında yapılan çamur depolama işlemi sona erdirilecek ve bu alanlar rehabilite edilecek. Çamurda kokuya neden olan organik bileşikler çamur çürütme işlemi sonrasında biogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku problemi olmayacak. Ayrıca tesis içinde kurutma işlemi yapılırken, kokuyu önlemek için ikili kimyasal ve biyolojik koku kontrol sistemi kurulacak.

  Altı kat azaltılacak

  Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nde, Çiğli’nin yanı sıra Aliağa, Foça, Menemen, Kemalpaşa, Güneybatı, Urla, Seferihisar, Ayrancılar-Yazıbaşı, Torbalı, Havza ve Bayındır atıksu arıtma tesisleriyle yapımı devam eden Doğanbey-Payamlı ve Özdere-Gümüldür atıksu arıtma tesislerinde oluşan çamurlar da bertaraf edilecek. Tesis hizmete girdiğinde, diğer arıtma tesisleriyle birlikte günlük 800 tona oluşan çamur miktarı yaklaşık 6 kat azaltılarak 120 tona düşürülecek. Ayrıca, yüzde 90 oranında kurutulmuş hale getirilen çamurlar, “toprak iyileştirici” olarak yeşil alanlarda, arazi rehabilitasyonunda ve tarım alanlarında veya ek yakıt olarak çimento fabrikalarında kullanılabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı