Gündem Haberleri

  60'ında helikopterle dünya turu attı

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cesur İngiliz babaanne

  60 yaşındaki İngiliz babaanne, 100 gün önce kendi kullandığı helikopterle çıktığı dünya turunu önceki gün tamamlayarak, bu alanda kırılması güç bir rekora imza attı.

  30 ülke, 35 bin km

  Jennifer Murray kıpkırmızı helikopteri Robinson R44 ile 31 Mayıs'ta Londra'dan yola çıktı. Avrupa, Ortadoğu, Hindistan, Burma, Laos, Tayland, Vietnam, Hong Kong, Japonya, Bering Boğazı ve Alaska'ya uzanan 30 ülkeyi kapsayan turunda tam 35 bin kilometre katetti. Basında adı ‘‘cesuryürek babaanne’’ye çıkan Murray müthiş yolculuğunu 100 günde tamamladı.

  Çöller ve Alaska

  Geçen haziranda Kuveyt üzerinde 60'ncı yaşgününü kutlayan Murray, ‘‘Ne serüvendi ama... Unutulmaz görüntüler, deneyimler ve boğuşmalarla geçti. Ortadoğu'da şiddetli kum fırtınaları bir hayli zorladı. Alaska'da ise yine keskin rüzgarlar çıktı karşımıza. Teknik arızaların yanı sıra bürokratik engellerle de uğraşmak zorunda kaldık. Çin Hava Kuvvetleri'nin müdahalesi nedeniyle iki hafta Tokyo'da beklemek zorunda kaldık’’ dedi.

  Küçük uçaklı yoldaş

  İngiliz babaanneye, bir başka İngiliz Colin Bodhill de, kanatları bezden küçük motorlu, hafif bir uçakla eşlik etti. 49 yaşındaki vatandaşı Colin Bodhill, İngiliz babaanneden beş dakika sonra iniş yaparak, bu çok hafif uçağı ile dünya turuna imza atmış oldu. Modern maceracıların İzlanda'nın kutup soğuklarından Ürdün'ün çöl sıcaklarına uzanan yolculuğu hem internet hem televizyon kurumu olan Network of the World'dan (NOW) canlı olarak yayınlandı.

  Torunuyla kucaklaştı

  Jennifer Murray, Weybridge'daki Brooklands havaalanına iner inmez 6 yaşındaki torunu Nicola'yla kucaklaştı ve tüm yorgunluğunu unuttuğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı