ANKARA HABERLERİ

600 temizlik işçisi eylem yaptı

Murat YILMAZ
04.12.2017 - 15:41Son Güncelleme :

Çankaya Belediyesi’nde taşeron olarak katı atık, çöp toplama ve nakliye hizmeti yapan DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyesi 600 temizlik işçisi, ‘sendikal haklarının verilmediği ve örgütlenmelerinin engellendiği’ iddiasıyla dün İmrahor’daki temizlik garajının önünde eylem yaptı.

Murat YILMAZ

Mahkeme kararına rağmen DİSK’e bağlı sendikalarının yetkisiz kılındığını savunan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “18 Aralık’ta greve başlayacağız. Buradan çağrı yapıyoruz. Gelin yol yakınken 18’inde grev uygulaması başlamadan aradaki toplu sözleşme uyuşmazlığını sona erdirelim” dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun taşeronlarla ilgili açıklamalarını da hatırlatan Küçükosmanoğlu özetle şunları söyledi:

18 ARALIK’TA GREVE GİDİYORUZ

“2015 yılından beri burada örgütlenmeye çalışıyoruz ama her aşamada buradaki işçilerin örgütlenmesini engellemek için her türlü engel getirildi. Mahkeme kararına rağmen burada işçilerin anayasal örgütlenme hakkını tanımıyorlar. Sayın Belediye Başkanı Alper Taşdelen’den çeşitli vesilelerle randevu istedik. Nezaketen bile görüşmedi. Bu kadar tereddütleri varsa sandık kuralım, işçiler Nakliyat-İş’i istiyor mu istemiyor mu soralım. Buna da saygı gösterelim. 18 Aralık’ta greve başlayacağız. Burada grev kararını ilan ediyoruz. Cuma günü noterle gönderdik.

HAKKIMIZA SAYGI GÖSTERİLSİN

Bizim amacımız tek başına grev yapmak değil. Amacımız burada toplu sözleşme yapılmasıdır. Amacımız bu işçilerin iradesine, örgütlenme hakkına, sendikasına anayasal hakkına ekmeğine saygı gösterilmesidir. Biz bunu istiyoruz. Bunu göstersinler biz greve başlamayız. Buradan çağrı yapıyoruz. Gelin yol yakınken 18’inde grev uygulaması başlamadan aradaki toplu sözleşme uyuşmazlığını sona erdirelim. Arkadaşlarımız sendikalı bir şekilde çalışmaya devam etsinler. Muhtemelen mahkemelerden bu grevin durdurulmasıyla ilgili bir takım yasal girişimlerde de bulunacaklar. Bunlar meşru girişimler değildir. İşin esası burada kardeşim sen işçilerin anayasal hakkına saygılı mısın değil misin. Mesele budur.”

Polisin iki TOMA’yla yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde davul zurna eşliğinde halay çeken işçiler, “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “Sendika hakkımız, söke söke alırız” şeklinde sloganlar attı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 600 temizlik işçisi eylem yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Aralık 2017 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 600 temizlik işçisi eylem yaptı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:13
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı