ANKARA HABERLERİ

600 bin traktörün hurdaya ayrılması üretim eğrisini en üst noktada tutar

Hürriyet Haber
10.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de 25 yaşın üzerinde 600 bin traktör olduğunu söyleyen Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, “İstismara kapalı, kontrollü ve yıllara yaygın bir plan ile bu traktörlerin hurdaya ayrılması, traktör sektörünün üretim eğrisini yıllar boyunca üst seviyelerde tutar” dedi.

Hürriyet Haber

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat  Ergün tarafından açıklanan Makina Sektörü Strateji Belgesi, tarım makinaları ve  traktör üreticileri tarafından olumlu bulundu.
Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, belgenin içinde rahat  atılacak adımlar olduğu gibi, gerçekleşemeyecek ya da gerçekleşmesi esnasında  başka düzenlemelere ihtiyaç doğuracak planlar da bulunduğuna dikkat çekti.
Bazı kararların yanlışlıklara neden olmasından endişe ettiğini belirten  Armağan, şöyle konuştu:

Ürün çeşitliliği artmalı

“Yerli üretimi bulunan makinelerde ikinci el ithalat sınırlamasının, AB  üyeliğine kadar devam etmesi planlanıyor. Bu plan, beraberinde çok doğru  tanımları ve bilinçli uygulamaları da gerektiriyor. Makine sektöründe birbirinin  yerine geçebilen çok makina var, ama hepsi gerçekten aynı verimle aynı işi  yapıyor mu? Bu bir soru işareti. Bunun için önce yurtiçi makine sanayinin ürün  çeşitliliğini dünya seviyesine çıkarması, sonra ithalata kısıt konulması doğru  olacaktır. Ayrıca burada üretilen makinelerin fiyatlandırması da önemli. (Nasıl  olsa ikinci el ithalatına sınır kondu) mantığı ile gerçek dışı fiyatlama  yapılmamasına dikkat edilmeli. Bu planın bence doğru kısmı da cesurca verilmiş  (AB üyeliğine kadar devam edecek) kararıdır.”

Çiftçiye çalışma şevki gelecek

Uygulamanın öncelikle tarım sektörünü olumlu etkileyeceğine dikkati  çeken Zeynep Erkunt Armağan, traktörlerin yenilenmesiyle tarımda verimin  artacağını, çevreye verilen zararın azalacağını, tarımsal üretimde işletme  maliyetlerinin düşeceğini, çiftçiye bir çalışma şevkinin geleceğini söyledi.
Burada, projenin devamlılığı ve istismarlara kapalı olması açısından çok  dikkatli adım atılması gerektiğini belirten Armağan, şöyle devam etti:

Denetim mekanizması iyi çalışmalı

“Türkiye’de 25 yaşın üzerinde 600 binin üzerinde traktör var. İstismara  kapalı, kontrollü ve yıllara yaygın bir plan otomotiv sektörünün önemli bir  parçası olan traktör sektörünün üretim eğrisini yıllar boyunca üst seviyelerde  tutar. Mutlaka ki üretim artar, ancak ölçek ekonomisi kurallarına göre de  maliyetin düşmesi beklenir. (Piyasa nasıl olsa çok iyi, fiyatlarımı  artırıvereyim) türü ucuz bir düşünceye sahip imalatçılar kaybeder.
Denetim mekanizması iyi çalışmalı. Eski traktörlerin hurda olarak teslim  edildiğinden emin olunmalı. Türkiye’ye 2010 yılında 24,5 milyon ton hurda ithal  edildi. Bu proje kapsamında Türkiye, 2,8 milyon ton hurdasını kendisi üretebilir  ve ithalatın yüzde 12’sinin önüne geçmiş olunur. Bu, demir çelik ve döküm  sanayicilerini de rahatlatır.”  

Uygulama  tarihi ve detayları belli olmalı

Strateji belgesinde yer alan “‘25 yaş ve üzeri traktörlerin hurdaya  ayrılması için hurda bedeli ödenmesi konusunda mekanizma oluşturulması” kararını  da değerlendiren Armağan, bu konunun uygulama tarihi ve detaylarının belli  olmadığını kaydetti.
Ama yıllardır hükümetler tarafından traktör için uygulanabileceği  telaffuz dahi edilmeyen bu gerekliliğin Eylem Planı’na girmiş olmasının çok  önemli bir adım olduğunu vurgulayan Armağan, “Önemli bir başlangıç. Tahmin  ediyorum ki, uygulama detayları sektör katılımcıları ile beraber saptanacaktır”  dedi.

Yol haritası  belirlendi

TÜRK Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel  Sekreteri Selami İleri de şimdiye kadar makina sektörünün yol haritasının  olmadığını ve ortaya güzel bir yol haritasının ortaya çıktığını söyledi. İleri, strateji belgesinin  hazırlanmasında sektör kuruluşlarının destek verdiğini ve bakanlığın bu görüşleri  dikkate aldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu belge dinamik değil, statik bir belge. Gerektiğinde sektörün görüşü  alınarak değişiklikler yapılabilecek. Taleplerimiz değerlendirildi ve bizim  açımızdan belgede bir eksiklik yok. sektörün yol haritasının belirlenmesi ve  özellikle 25 yaşından büyük traktörler için hurda teşviğinin devletin resmi  belgesine girmesi çok önemli.
Ayrıca, sübvansiyonlu kredi ile makina satışlarında, sübvansiyonun oranın  artırılması ve yeni kaynaklar bulunması söz konusu. Bunları çok olumlu buluyoruz  ve seçimden sonra olumlu gelişmeler bekliyoruz. ”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 600 bin traktörün hurdaya ayrılması üretim eğrisini en üst noktada tutar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı