Dünya Haberleri

  600 bin adalı mahsur

  Yorgo KIRBAKİ - Ömer BİLGE
  23.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da gemi işçilerinin bir haftadan beri süren grevi yüzünden Ege’deki adalarda sıkıntı baş gösterdi. Adalılar, ürettikleri gıda ürünlerini ana karaya sevkedemezken, havaalanının bulunmadığı adalarda ilaç sıkıntısı patlak verdi. Grevi kırmak için "sivil seferberlik" ilan eden Yunan Hükümeti, Midilli Valisi’nin sorunun çözümü için önerdiği "Türkiye formülü"nü reddetti.

  MAAŞ artışı isteyen Yunanlı denizcilerin bir hafta önce başlattığı grev yüzünden Ege’deki irili ufaklı Yunan adalarında yaşayan 600 bin kişi büyük sıkıntı yaşamaya başladı. Adalı çiftçilerin ürettiği et, balık, sebze ve meyve gibi ürünler ellerinde kalırken, kimi yerlerde ilaç sıkıntısı baş gösterdi. Bunun üzerine Karamanlis Hükümeti, grevi aşmak için "sivil seferberlik" ilan etti, sendikalar ayağa kalktı.

  Savaş durumları için öngörülen "sivil seferberliğin" nasıl uygulanacağı açıklık kazanmazken, en büyük sıkıntının Girit adası ile Yunanistan’ın Pire ve Patras limanlarında yaşandığı bildirildi. On binlerce ton sebze, meyve, et ve balık limanlarda bekleyen tır kamyonlarında çürüdü. Havaalanları bulunmayan küçük adalarda ilaç sıkıntısı belirdi. Ege’de Meis gibi küçük adalarda halk ihtiyacı olan ilaçları Türkiye’ye giderek temin etti. Ayrıca başta Girit olmak üzere bazı adalarda olaylar çıktı.

  Sivil seferberlik

  Yunanlı gemiciler, "sivil seferberlik" kararına rağmen grevlerini cuma gününe kadar sürdürmeyi planlıyor. Bazı adalarda dün deniz ulaşımı konusunda bir kıpırdanma yaşanırken, Pire ve Patras’ta gemi işçileri hapis cezasına çarptırılma pahasına da olsa direnişlerini sürdürdü. Yunanistan’daki 4.8 milyonluk iş gücünün yarısını temsil eden özel sektördeki GSEE sendikası ile kamu sektöründeki ADEDY sendikası, sivil seferberlik kararını kınarken, işten çıkarmayı kolaylaştıran yeni iş yasası düzenlemelerini protesto etmek için 15 Mart’ta genel greve gidilmesi çağrısında bulundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı